A je to tu znovu. Sociálními sítěmi se znovu šíří falešný citát Olgy Richterové a i přesto, že byl mnohokrát vyvrácen, má přes tisíc sdílení. Jde o citát: „Moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit. Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Všichni však takové štěstí nemají. Miliony Afričanů takové možnosti nemá a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemí, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností. Věříme, že bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé.“ Ten si už v roce 2018 vymyslela falešná stránka Pirátská pravda. Stránka vystupovala jako oficiální komunikační kanál České pirátské strany – částečně od ní převzala grafiku a jako profilovou fotku si zvolila znak Antifaštické akce (Antifa), za jejíhož člena bývá zejména z extrémně pravicové části politického spektra nepravdivě označován předseda Pirátů Ivan Bartoš. Stránka se později snažila vystupovat jako politická recese a celou záležitost zlehčovat, Facebook ji i několikrát blokoval. Na falešnou stránku upozorňoval i náš web. Falešný citát se evidentně ujal. Ujal se, ačkoliv logicky neexistuje jakýkoliv zdroj tohoto výroku. „Lživý příspěvek facebookové stránky Pirátská pravda začali šířit příznivci SPD v srpnu 2018. Někteří lidé mu věří dodnes. Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál. I těm mají návrhy Pirátů týkající se bydlení pomoci,“ píše Česká pirátská strana k hoaxu.

Falešný citát aktuálně šíří s největší pravděpodobností falešný účet „Radim Lukasek“, který si účet zaregistroval na jméno Pedro Salazar. Účet přitom kromě tohoto nesmyslu sdílí neustále i další šílenosti například ze stránky Chemtrails Slovensko nebo videa projektu MaP.

Ačkoliv je citát vymyšlený, političce kvůli němu bylo mnohokrát vyhrožováno. „Tyto aktivity jsou doprovázené vyhrožováním a v podstatě kriminální činnosti na příkladu hoaxu o bytech pro “miliony Afričanů”, kdy za smyšlený výrok je napadaná Olga Richterova. Tohle útočení zajišťují na zakázku skupiny osob schované v PR agenturách – zakládají si desítky anonymních profilů a snaží se spolupracovat s fanatiky sdruženými v různých FB skupinách. Tento hoax byl například šířen s popiskem “Pověsit na první volný strom” skrze následující FB skupiny: Babiš premiérem, Zeman prezidentem, Děkujeme Maďarsku, děkujeme panu Orbánovi, Miloš Zeman je opět prezidentem, Přátele Ruska v České republice, Generál Blaško v EU parlamentu, Podpořme referendum o vystoupení ČR z EU, Jsi vlastenec, přidej se k nám, Czexit. Hoax pak dál šíří splašení lidé, kompletně dezorientování, kteří fungují jak loutky různých zákulisních skupin. Věřím, že si kdekdo položí otázku, proč jsou tyhle hoaxy šířené skrze výše uvedené FB skupiny,“ všímá si analytik České pirátské strany Janusz Konieczny.

„Již 2 roky stále dokola šíří někteří zbabělci hoax (prokazatelnou lež) o Olze Richterové týkající se stavby bytů pro “miliony Afričanů”. Někteří lidé nejsou tolik bystří a tomu věří – neověřují si informace a je fajn se podívat do nitra jejich uvažování. Je to podobné jako bych o nějaké učitelce řekl, že uškrtila 2 žáky, ačkoliv by to samozřejmě nebyla pravda. Takže vzal jsem prvních několika komentářů pod tímto hoaxem (fakt jsem nemusel hledat). Dal jsem tomu čísla 1-5

1) Komentář ve stylu – není to pravda, ale mohla by být a navíc dotyčná uvádí “určitě si to myslí”. U tohoto přístupu se ještě používá známé “na každém šprochu pravdy trochu”. Tedy nulová práce se zdroji.

2) Tenhle druh komentářů je nejenom vulgární, ale skoro má i charakter vyhrožování. Takováto osoba nemá prostě zábrany a hledá příležitost, jak by se mohla vyventilovat.

3) Podobný komentář jako v případě 2). Osoba se pokouší být zajímavá tím, že vymýšlí ještě nějakou brutální situaci.

4) Zase v podobném duchu – člověk kompletně dezorientovaný v informacích.

5) Tenhle pán patří mezi diskutující, kteří nepoužívají gramatiku. Nakonec je zde ukázkově prokázáno, jaký dopad má šíření těchto hoaxů, když dotyčný píše “asi budu rasista”.

Část lidí je nešťastná a tímto způsobem si vybíjí zlost a neví si rady, co dělat. Nezřídka jsou to sociálně vyloučené osoby a snaží se vzbudit pozornost. Je holt třeba neustále pracovat na osvětě a těmto lidem zkrátka pomoct,“ dodává Janusz Konieczny.

Na závěr dodáváme, že Dohledatelný je naopak status, kde Olga Richterová se zaráží na vysokou cenou nájmů v Praze. „Nevím, jak je to ve vašem okolí – moji známí v Praze buď platí cca 20 tisíc měsíčně za nájem (tj. zhruba jeden učitelský plat!), nebo hledají byt „aspoň pod 7 milionů“. Jiní pak v normální nájemní smlouvu už ani nedoufají a zbývají jim ubytovny, bydlení po známých, v zahradních chatkách anebo azylové domy,“ píše politička. Tento status je v rozporu, protože se zastává právě oněch „pracujících Čechů“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.