Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Hoax

HOAX: Ve Švýcarsku si muslimská „pakáž“ neškrtne

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na sociální síti Facebook se šíří další hoax o Švýcarsku. Uvádí se v něm mimo jiné to, že muslimové mohou ve Švýcarsku údajně na stavbu mešit „rovnou zapomenout“.

V úvodu grafického hoaxu je obdivovaný systém referendem ve Švýcarsku. Ten je skutečně unikátní a má tradici již z 18. století. Zajímavostí ovšem je, že i tak je mnohem přísnější, než jak si referenda v ČR představuje třeba Tomio Okamura (SPD).

Ale jak je to s těmi muslimy? Ve Švýcarsku platí od roku 2009 zákon a zákazu staveb nových minaretů. Tedy věží u mešit. Pravda ovšem je, že i tak čtyři švýcarské mešity mají minarety a jich se zákon nedotkl. Mešit v zemi je přibližně 200. Nedotýká se ani stavby samotných mešit.

„V zemi helvétského kříže tvoří muslimové přibližně pět procent obyvatelstva a nachází se tam přes 200 mešit. Přesto Švýcaři zatím na rozdíl od jiných evropských států nemají větší problém s muslimským radikalismem,“ píše v článku FTV Prima.

Zastoupení příslušníků jednotlivých vyznání je ve Švýcarsku následující: římští katolíci 38,21 %, švýcarská reformovaná církev 26,93 %, jiní protestanti 2,89 %, muslimové 4,95 %, pravoslavní 2,14 %, hinduisté 0,50 %, židé 0,25 %, buddhisté 0,52 %, jiní křesťané 0,65 %, bez vyznání 21,42 % (ateisté, agnostici a náboženství bez církve) a ostatní 0,28 %.

Naopak, Švýcarsko je zemí velmi multikulturní. „Švýcarský statistický úřad ve své zprávě uvedl, že v roce 2016 v 16 procentech případů vstoupili do manželství dva cizinci a v 37 procentech reprezentovali cizinci polovinu páru. Podobný vývoj nelze zaznamenat nikde jinde v Evropě. Cizinci dnes tvoří až 25 procent obyvatel země helvetského kříže. Jsou to lidé, kteří nemají švýcarský pas, ale disponují povolením k trvalému pobytu. Ale dalších kolem 900 tisíc osob, které už švýcarské občanství mají, se také narodilo v zahraničí. Země má v současnosti 8,5 milionů obyvatel,“ píše časopis Reflex.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

8 hodin ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

15 hodin ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

3 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google