Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.
Na sociální síti Facebook se šíří další hoax o Švýcarsku. Uvádí se v něm mimo jiné to, že muslimové mohou ve Švýcarsku údajně na stavbu mešit „rovnou zapomenout“.
V úvodu grafického hoaxu je obdivovaný systém referendem ve Švýcarsku. Ten je skutečně unikátní a má tradici již z 18. století. Zajímavostí ovšem je, že i tak je mnohem přísnější, než jak si referenda v ČR představuje třeba Tomio Okamura (SPD).
Ale jak je to s těmi muslimy? Ve Švýcarsku platí od roku 2009 zákon a zákazu staveb nových minaretů. Tedy věží u mešit. Pravda ovšem je, že i tak čtyři švýcarské mešity mají minarety a jich se zákon nedotkl. Mešit v zemi je přibližně 200. Nedotýká se ani stavby samotných mešit.
„V zemi helvétského kříže tvoří muslimové přibližně pět procent obyvatelstva a nachází se tam přes 200 mešit. Přesto Švýcaři zatím na rozdíl od jiných evropských států nemají větší problém s muslimským radikalismem,“ píše v článku FTV Prima.
Zastoupení příslušníků jednotlivých vyznání je ve Švýcarsku následující: římští katolíci 38,21 %, švýcarská reformovaná církev 26,93 %, jiní protestanti 2,89 %, muslimové 4,95 %, pravoslavní 2,14 %, hinduisté 0,50 %, židé 0,25 %, buddhisté 0,52 %, jiní křesťané 0,65 %, bez vyznání 21,42 % (ateisté, agnostici a náboženství bez církve) a ostatní 0,28 %.
Naopak, Švýcarsko je zemí velmi multikulturní. „Švýcarský statistický úřad ve své zprávě uvedl, že v roce 2016 v 16 procentech případů vstoupili do manželství dva cizinci a v 37 procentech reprezentovali cizinci polovinu páru. Podobný vývoj nelze zaznamenat nikde jinde v Evropě. Cizinci dnes tvoří až 25 procent obyvatel země helvetského kříže. Jsou to lidé, kteří nemají švýcarský pas, ale disponují povolením k trvalému pobytu. Ale dalších kolem 900 tisíc osob, které už švýcarské občanství mají, se také narodilo v zahraničí. Země má v současnosti 8,5 milionů obyvatel,“ píše časopis Reflex.