Dezinformační web VIPnoviny přinesl článek, který šíří nepravdivé informace o úmrtích školáků v Německu a v Číně. VIPnoviny označují jako původní zdroj zprávy server Tadesco, tedy další web šířící konspirace, hoaxy a dezinformace. Informaci rozšířil lékař Bodo Schiffmann. Jak upozorňuje factcheckingový web Correctiv, Schiffmann je autorem mnoha nepravdivých tvrzení o současné pandemii.

Bodo Schiffmann šíří dezinformace o třech úmrtích. Odkazuje přitom na to, že začátkem září se cestou domů poblíž města Karlsruhe zhroutila třináctiletá školačka. K tomuto úmrtí skutečně došlo, příčina však k dnešnímu dni nebyla objasněna.

Dále už lékař ve videu využívá případy, které nejsou podloženy veřejně dostupnými údaji: Druhou údajnou obětí měl být třináctiletý chlapec z oblasti Aurich (Dolní Sasko). Schiffmann nicméně ve vyjádření pro televizi RND uvedl, že nemůže poskytnout jméno chlapce, kliniky ani další informace. Úřady v Aurichu a Oldenburgu na dotaz RND odpověděly, že o takovém případu nic nevědí.

Třetí údajnou obětí má být šestiletá dívka ve Schweinfurtu. Jak upozorňuje web Der Volksverpetzer, příběh je velmi podobný případu z Karlsruhe. Ani úřady ve Schweinfurtu, ani kriminální policie, ani schweinfurtská nemocnice nevědí nic o žádném takovém případu. Místní policie se naopak obrací na obyvatele s žádostí, aby těmto falešným zprávám nevěřili a nešířili je dál.

Výše zmíněný web VIP noviny šíří v souvislosti s údajným úmrtím s rouškami i další zavádějící informace. V jedné z nich například tvrdí, že “dva chlapci z Číny zemřeli při hodině tělesné výchovy s rouškami na tváři”.

Oběma chlapcům mělo být 14 let a tragédie se měla odehrát v centrální části Číny v provincii Chu-nan. V tomto případě se VIP noviny jako na zdroj původní zprávy odkazují na web Badatel, slovenský dezinformační server. Ten sice správně uvádí citaci otce jednoho ze zemřelých chlapců, který se pouze domnívá, že příčinou smrti byla rouška (“Mám podezření, že to bylo proto, že měl roušku”), oproti původní zprávě, kterou přinesl web 7news.com.au, ale Badatel úplně vynechal informaci o skutečné příčině smrti.

Tou totiž podle lékařů nebyla rouška. „Rodič uvedl, že místní nemocnice vydala úmrtní list, v němž jako příčinu smrti uvedla „náhlou srdeční zástavu. Rodina se rozhodla nepodrobit tělo chlapce pitvě,“ píše australský server.

Skutečná příčina smrti tedy není známa. Podle čínských expertů je ale nepravděpodobné, že by smrt chlapce způsobila rouška. “Nemyslím si, že by toto náhlé úmrtí způsobilo nošení roušky,” tvrdí Cao Lanxiu, profesor medicíny na univerzitě v provincii Šen-si.

Roušky a respirátory jsou však prodyšné, nezpůsobují nedostatek kyslíku a ani oxid uhličitý se v nich nekumuluje. Často citovaná studie z roku 2006, která se možnému riziku koncentrace CO₂ věnovala, se zaměřovala na nošení těsně padnoucích lékařských respirátorů a ani zde neodhalila nebezpečné koncentrace vdechovaného CO₂. Jak trefně uvádí Lifehacker, pokud by roušky a respirátory opravdu způsobovaly únavu a zmatení, zdravotničtí pracovníci, kteří je používají denně, by nebyli schopni vykonávat svou práci. Roušky a respirátory by se tak nikdy nestaly standardním vybavením na operačních sálech, infekčních a mnoha dalších odděleních. O smyšlených negativních důsledcích nošení roušek jsme psali již dříve. Podobně se mu věnovala agentura AFP.

Zdroje:

Demagog.cz

Eurozprávy


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.