Dezinformační web QApel, který se inspiruje hnutím QAnon, sdílí záběry údajné likvidace 5G vysílačů v Rusku. Ve skutečnosti záběry rozhodně nepochází z Ruska.

V Rusku se zatím 5G síť jen připravuje, ačkoliv je výstavba podporovaná vládou. Dohody na rozvoji 5G sítí v Rusku mezi operátorem MTS PJSC a společností Huawei byl přítomen i ruský prezident Vladimir Putin. Přesto odborníci příliš nepočítají v následujících letech s velkým rozvojem 5G síti v zemi. Faktem je, že 5G technologie byla vyzkoušena jen v několika ulicích v centru Moskvy a například ve sportovním komplexu Lužniki.

Video pochází z youtubového kanálu „chalkbodyoutline“. Ten sdílí konspirace z amerického prostředí. I ve videu probleskne v čase 0:38 americká vlajka. Ze záběrů není vůbec zřejmé, zda jde o 5G vysílače. Ani v USA není zatím 5G síť příliš rozvinuta, kvůli sporům Donalda Trumpa se společností Huawei. Katastrofa pro jednu firmu však znamená příležitost pro jinou, a tak si Ericsson hýčká dceřinou společnost Ericsson North America. V rámci podpory aktivit v Severní Americe vybudoval Ericsson moderní výrobní komplex, inteligentní továrnu v Lewisville ve státu Texas.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.