I do České republiky dorazily konspirační teorie, které se v zahraničí označují jako QAnon. Někdy se hovoří i přívržencích těchto teorií jako o samostatném hnutí. V České republice tyto teorie šíří web QAPEL.cz. Ten vlastní Jakub Houska z Liberce.

Facebook v dubnu poprvé smazal účty skupiny spojené s konspirační teorií QAnon propagovanou oddanými stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Facebook poprvé odstranil dezinformační sítě napojené na skupiny kolem QAnon,“ uvedla na Twitteru reportérka The New York Times Sheera Frenkelová. I přes to samozřejmě konspirační teorie žije, protože se nenachází jen na Facebooku, ale i na samostatných webech, nebo se šíří prostřednictvím videí na YouTube či Vimeu.

QAnon je název konspirační teorie, jejímž jádrem je zcela smyšlený tajný souboj mezi americkým prezidentem a satanistickými pedofily a kanibaly nebo vlivnými protivníky z “hlubokého státu” (deep state). Příběh se poprvé objevil v okrajovém zákoutí internetu, vysvětluje agentura AP, s postupem času ale jeho viditelnost výrazně vzrostla. Stoupenci spiklenecké teorie chodí na mítinky pořádané Trumpovou kampaní a prezident USA už vícekrát na svém twitterovém účtu sdílel příspěvky od následovníků hlavní postavy dané komunity, která je známá pouze jako “Q”.

Web Thecoversation.com upozorňuje, že QAnonské konspirační teorie o pandemii coronaviru jsou hrozbou pro veřejné zdraví. Hnutí QAnon vzniklo v roce 2017 poté, co někdo používal anonymní účet známý pouze jako Q, zveřejnil na internetovém fóru 4chan divoké konspirační teorie o spiknutí proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. QAnonští konspirační teoretici se domnívají, že za veškeré zlo na světě je zodpovědný kabinet globálních elit. Také věří, že stejné elity se snaží svrhnout Donalda Trumpa, kterého považují za jedinou naději na světě, která porazí tento systém. Zastánci teorie se běžně svolávají hastagem #WWG1WGA. „Moje analýza statusů na Twitteru od ledna do března letošního roku zaznamenala v hashtagech používaných komunitou QAnon 21% nárůst (celkem 7 683 414 příspěvků). To znamená, že dezinformace, které šíří, mají schopnost oslovit širší publikum,“ poznamenal Marc-André Argentino z Univerzity Concordia. Taktikou hnutí je právě obrovské množství příspěvků, kterými zahlcují internet.

Zastánci hnutí věří, že pandemie koronaviru je podvod a spiknutí, které poškozuje Trumpovu šanci na znovuzvolení. Pastor na Floridě Rodney Howard-Browne, který v minulosti šířil teorie QAnon, i přes zákaz pořádal bohoslužby. Evangelikáni v hnutí QAnon považovali pandemii za zaslíbený příchod Božího království na Zemi a tvrdí, že touto nemocí budou zasaženi pouze ti, kteří nebyli vyvoleni Bohem. FBI považuje konspirační teorie šířené hnutím QAnonem za „potenciální hrozbou domácího terorismu“. Konkrétním tím, že příležitostně nutí jak skupiny, tak jednotlivé extremisty, aby prováděli trestné nebo násilné činy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.