Světem, především pak Asií, se šíří nový druh koronaviru. Nese označení 2019-nCoV. Vir je velmi podobný viru SARS, který se objevil už v roce 2002 a dosud na něj neexistuje účinný lék. To mnohé lidi děsí.

Na stranu druhou, znepokojení a skupování roušek kvůli koronaviru hraničí s davovou panikou, v Česku přitom právě nyní sílí například chřipka, která je momentálně pro Čechy mnohem nebezpečnější. Za týden přibylo 30 procent nemocných. Chřipka je na vzestupu v celé republice. Při posledním hlášení Státní zdravotní ústav oznámil mezitýdenní nárůst skoro o 30 procent. Na každých 100 tisíc obyvatel bylo 1 452 nakažených a celkem 12 lidí nemoci podlehlo.

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové má být Česko kvůli koronoviru na pozoru, ale není důvod k panice.

Na internetu však paniky zneužívají dezinformátoři a ezoterici. Podle některých za virem stojí USA. Podle ezoteriků zase stačí k proti virům ochranný kód.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.