Recesistická stránka Artmen zveřejnila fotografii stavby domu s popisem „v Praze probíhá stavba mešity pro muslimy, tajně schválenou ještě za vlády ANO.“ Následuje výzva „sdílejte, než to smažou!“ A lidé opravdu sdílejí. K tomuto okamžiku má vtip 15 tisíc sdílení.

Realita je ovšem taková, že stavba, která je zachycena na fotografii, je budoucím domem šéfa hnutí SPD Tomia Okamury. Dům za 20 milionů je právě ve výstavbě. Mimochodem, v květnu loňského roku přišel web Info.cz s informací, že mu dům staví zahraniční dělníci (čtěte jeho logikou „ekonomičtí migranti“).

„Někdy je mi toho Okamury skoro líto. Jestli musel znepokojeným voličům SPD vysvětlovat, že domnělá mešita na Břevnově je ve skutečnosti jeho vlastní rozestavěnej extravagantní barák za bůhvíkolik mega, tak mu to fakt nezávidím,“ glosoval vloni, když se hoax šířil poprvé, Jan Moláček.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.