Nově vzniklá facebooková stránka „Proti nenávistným ideologiím“, která má ve znaku přeškrtnutou mešitu, sdílela fotomontáž vypadající, že pochází z Novinek.cz. Na ní se píše, že se na Břevnově staví mešita. Status sdílelo už 600 lidí, někteří opravdu vážně. Realita je ověsem taková, že stavba, která je zachycena na fotografii, je budoucím domem šéfa hnutí SPD Tomia Okamury. Dům za 20 milionů je právě ve výstavbě. Mimochodem, v květnu Info.cz přišlo s informací, že dům mu staví cizinci.

„Někdy je mi toho Okamury skoro líto. Jestli musel znepokojeným voličům SPD vysvětlovat, že domnělá mešita na Břevnově je ve skutečnosti jeho vlastní rozestavěnej extravagantní barák za bůhvíkolik mega, tak mu to fakt nezávidím,“ glosuje Jan Moláček.

Že lidé opravdu sdílejí to, co potvrzuje jejich (mnohdy chybný) názor a nad tím, co sdílejí ani moc nepřemýšlí, dokazuje i další experiment, který udělal Adam Padevět v skupině „Podpořme referendum o vystoupení ČR z EU konané v roce 2018“.

Adam Padevět zde sdílel vymyšlený citát neexistující poslance Petra Koláře údajně za Českou pirátskou stranu. Aby dílo dokonal, použil fotografii volně staženou z internetu. I tak měl příspěvek za dva dny 140 sdílení a 300 reakcí.

Dokazujete jediné. Na „informace“ běžně sdílené po sociálních sítích, bez uvedení zdroje nelze spoléhat.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com