Ze Slovenska se po sociálních sítích se šíří profesionálně zpracovaný dokument označený jako “SKUTOČNÉ POZADIE KORONAVÍRUSU“. Ve skutečnosti jde o snůšku nesmyslů, lží a konspirací z televizního pořadu z roku 2009.

Toto video doposud nasbíralo na 8 tisíc sdílení. Na první pohled vypadá profesionálně – je poměrně nákladně zpracované, navrch česky nadabované, takže prostou úvahou je jasné, že musí jít o nějaký televizní pořad. A taky že jo.

Ověření: zdroj

Česky nadabované video opatřené úvodním slovenským titulkem začíná příjezdem automobilu, po kterém následuje rozhovor s hostem Alexem Jonesem. To je pán, který proslul coby konspirační teoretik . O to ale nejde. Ve skutečnosti jde o výstřižek z pátého dílu pořadu Conspiracy Theory with Jesse Ventura, konkrétně z pátého dílu první série, věnujícího se tajným společnostem (Biderberg, světová nadvláda atd.). Aktuálně šířené video pochází z české distribuce pořadu, který u nás opatřila nadabovala do češtiny a následně kdysi vysílala Prima Cool.

V originálním dokumentu začíná inkriminovaná scéna v 38 minutě dokumentu ( o čemž se můžete snadno přesvědčit sami ).

Pořad Konspirační teorie s Jesse Venturou se v jiných dílech zabývá věcmi typu vraždy JFK, jedenáctým zářím, světovým spiknutím, oblastí 51, projektem HAARP nebo globálním oteplováním a to v přísně nekritickém a manipulativním duchu. Ale jistě, své diváky si to určitě našlo.

Na sociálních sítích je inkriminované video šířeno pod hlavičkou slovenského webu Badatel.net, kterému jsme se pro jeho manipulativní a dezinformační obsah již několikrát věnovali.

Ověření: Souvislost s koronavirem?

Inkriminovaný díl pořadu byl byl vysílán 30. prosince 2009. Zapamatujte si ten datum, nebo alespoň rok.

Takže 2009 vznikl televizní pořad. Kmen viru, který se aktuálně šíří po celém světě, byl ale poprvé identifikován až v roce 2019. Prosím, nenechte se zmást zvěstmi o patentech na tento virus, pocházejícími z let předchozích. Šlo o zcela jiné kmeny viru z podčeledi Orthocoronavirinae (psali jme o tom zde).

Takže je zjevné, že samotné video v žádném případě souvislost s aktuálním koronavirem nemá a mít nemůže – už jen pro rozdíl celých deseti let mezi vznikem videa a výskytem nového virového kmene.

Shrnutí

Video se nevěnuje koronaviru, ale pochází z pochybného dokumentu z roku 2009. Je doplněn falešným titulkem a šířen webem, který rozhodně nelze považovat za relevantní zdroj. Howgh.


contributor