Že web Reformy.cz Víta Jedličky (ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandidoval jako nestraník za Svobodné na pozici lídra kandidátky uskupení „Svobodní, Liberland a Radostné Česko“) je dezinformačním webem na úrovní Aeronetu, dokazuje článek o případu v USA. Sestra Tiffany Doverová tam skutečně omdlela 17 minut po aplikaci vakcíny Pfizer. Web Reformy.cz však lže, že sestra zemřela. Sestra je ve skutečnosti v pořádku.

Zdravotní sestra se po kolapsu rychle vzpamatovala a pokračovala v odpovídání dotazů na tiskové konferenci. „Najednou mě to zasáhlo, cítila jsem, jak se to blíží. Byla jsem lehce dezorientovaná, ale už jsem v pořádku a nebolí mě ani ruka,“ popsala Doverová. Sama sestra přiznala, že podobné stavy se ji občas stávají. „Když cítí bolest, bývám často malátná,“ přiznala (v čase 2:17). Trpí totiž vasovagální poruchou. Jedná se o poměrně častou reakci těla při pohledu na krev nebo při pocitu bolesti. Více například na webu agentury Reuters nebo na Daily Mailu.

Doktoři z nemocnice, kde Doverová pracuje, si myslí, že kolaps neměl co do činění se složením vakcíny. „Je to reakce, která se může stát po podání jakékoliv vakcíny. Není absolutně žádný důvod se domnívat, že za to může ta vakcína,“ uvedl doktor Jasse Tucker, který má na starosti chod jednotky intenzivní péče, a který rovněž očkování prodělal. Podobně to vidí i Centrum pro kontrolu nemocí a prevence (CDC). Ve vyjádření úřadu stojí, že slabost může postihnout pacienty po mnoha typech očkování. Doktoři se rovněž kloní k možnosti, že spíše než vakcína samotná působí zdravotní komplikace proces očkování. Podle CDC postihla slabost po očkování alespoň jednou v životě přibližně tři procenta mužů a 3,5 procenta žen.

Vakcína Pfizer, stejně jako jakákoliv jiná léčiva, může způsobit nežádoucí reakci. V drtivé většině jde však o velmi mírné reakce. Testováno bylo 43 448 osob. Reakce v místě vpichu (zarudnutí) se objevila u 84 % testovaných, únava pak u 63 % účastníků studie, bolest hlavy u 55 %, třesavka u 32 %, zvýšená teplota u 14 % z nich. Tyto příznaky vymizely v řádu hodin. Silnější reakce (omezení běžných aktivit na 1-2 dny) se objevila u 2,8 % testovaných ve věku nad 55 let a u 4,6 % do 55 let. Závažné nežádoucí účinky se objevily v jednotkách případů. Konkrétně ve 4 případech přechodná obrna lícního nervu a v 64 případech zvětšení mízních uzlin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.