Vypadá to, že první vakcínou proti COVID-19, která se do ČR dostane, bude ta od společnosti Pfizer a BioNTech. Česká vakcinologická společnost v pondělí oznámila, že prvních 9750 dávek vakcíny americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech přijde do ČR už kolem 28. prosince, a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informaci potvrdil. Touto vakcínou očkuje od minulého týdne Británie a od tohoto týdne USA. „Zaznamenali jsme zprávu, že Evropská léková agentura (EMA) schválí vakcínu od firmy Pfizer 21. prosince a zhruba do tří až čtyř pracovních dnů by mohla být k dispozici. Mezitím ale budou svátky. Datum 28. prosince jsme spočítali, nikdo nám ho nesdělil,“ řekl Blatný.

O vakcíně koluje spousta dezinformací. Je ovšem také samozřejmě pravdou, že zpráva FDA přiznává i vedlejší účinky této vakcíny. Možné nežádoucí účinky má samozřejmě každé léčivo. Testováno bylo 43 448 osob. Reakce v místě vpichu (zarudnutí) se objevila u 84 % testovaných, únava pak u 63 % účastníků studie, bolest hlavy u 55 %, třesavka u 32 %, zvýšená teplota u 14 % z nich. Tyto příznaky vymizely v řádu hodin. Silnější reakce (omezení běžných aktivit na 1-2 dny) se objevila u 2,8 % testovaných ve věku nad 55 let a u 4,6 % do 55 let. Závažné nežádoucí účinky se objevily v jednotkách případů. Konkrétně ve 4 případech přechodná obrna lícního nervu a v 64 případech zvětšení mízních uzlin.

Odpovědný člověk tyto možné negativní účinky porovná s možnými následky onemocnění COVID-19. Závažný průběh nemoci COVID-19, vyžadující hospitalizaci v nemocnici, se objevuje v ČR u 6-12 % otestovaných PCR testem. Oficiálně se virem SARS-CoV-2 nakazilo 586 251 lidí a zemřelo 9 743 lidí. To by znamenalo zhruba 1,8 % smrtnost. Nakaženo však podle odhadů bylo mnohem více lidí, podle statistik ČSÚ však i celková úmrtnost se zvýšila nad rámec oficiálních hlášení lidí zemřelých na onemocnění COVID-19.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.