Známý šarlatán a dezinformátor Michal Shark Hašek zveřejnil video, ve kterém se obul do farmaceutických firem. „Skrytá kamera ukazuje praktiky farmaceutických společností… Žádná Amerika, ale Česká Republika. Jasný příklad, jaký zájem má farma lobby na našem zdraví,“ píše dezinformátor. Video má přes 8 tisíc sdílení.

V prvé řadě je nutné podotknout, že video je více jak 6 let staré. Pochází z května 2014. Především se však jedná o „ilustrační“ sehrané video. „Jak ilustrují následující záběry, zdraví je až na druhém místě,“ píše Deník referendum na YouTube. Ve videu si můžeme všimnout, že v roli údajného zástupce společnosti Pharma Consulting je obsazen herec Vladimír Škultéty. Vladimír Škultéty proslul například rolí Ivana Čočky (Čočkina) v seriálu „Most!“.

V průběhu celého videa není upozorněno na to, že se nejedná o autentické záběry. To může u diváka vyvolat dojem, že sleduje reálné záběry skryté kamery.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com