V našem článku z 5. února jsme Vás informovali, že TV Nova zveřejnila nepravdivou zprávu o přicházející malé době ledové. Nova na kritiku zareagovala a její článek už není v původní podobě dostupný s doprovodným textem ‘Na této URL adrese byl publikován článek o možném příchodu malé doby ledové, ve kterém nebyly dostatečně ověřené informace. Za chybu se všem velice omlouváme.’. Kéž by každá redakce dokázala přijmout kritiku a závadné články odstranit jako tn.cz a nebo alespoň opravit.

Samotná zpráva však žije dál svým životem a objevuje se ve vydání dalších redakcí a také dezinformačních serverů.  Blesk uvedl 5. února článek s titulkem ‘Lidstvo čeká malá doba ledová! Teploty klesnou na minus 50 stupňů Celsia, obávají se vědci’. Popisuje, že přijdou blizardy, vánice, neustále sněžení a dramatický pokles teplot. Zmiňuje jak bude ohroženo zemědělství. Připomíná, že v době posledního extrémního minima zamrzla Temže i vodní kanály v Amsterdamu. Blesk bez výhrad přijímá pohled profesorky Zharkova na kterou v textu odkazuje.

Extra.cz šel o pořádný kus dál a taktéž 5. února zveřejnil falešnou zprávu s titulkem ‘Z toho Greta padne do mdlob: Přichází doba ledová, bude minus 50 stupňů, varují vědci’. Na rozdíl od Blesku se odkazuje na vyfabulované vědce NASA a pro přitažení pozornosti si pomáhá aktivistkou Gretou Thunbergovou v titulku. Opět je bez jakékoli kontroly přijímána prognóza vědkyně z Newcastle Valentiny Zharkova.

Stejného dne k tomu řekl i dezinformační server Parlamentní Listy falešnou zprávou s titulkem ‘Okamžitě je propusťte z práce, neudržel se smíchy doktor Macek, když vědci z NASA ohlásili příchod malé doby ledové’. Jak je patrné z titulku údajně existují nějací vědci z NASA, kteří říkají, že se mají průměrné teploty na Zemi výrazně klesnout. Třešničkou na dortu je, že 5. února vydaly Parlamentní Listy hned dva články na stejné téma s upraveným titulkem a drobnými změnami v textu.

A ve stejný den se objevil článek na stejné téma na serveru proruské propagandy SputnikNews. Je uveden s titulkem ‘Vědci předpověděli malou dobu ledovou. Co když Greta bude muset zpátky do školy? Kdepak, reaguje Šichtařová’. Celý text sputniku vychází z článku TV Nova a přímo na něj odkazuje. Nechybí narážky na Gretu Thunbergovou s podobě vyjádření Markéty Šichtařové, které na svém FB uvedla:  ‘Probůh! Co bude dělat Grétka? Co když bude muset zpátky do školy? Ale ona si jistě poradí. Řekne, že za dobu ledovou mohou třeba NOx a musíme stávkovat za likvidaci aut, abychom nezmrzli. Aneb ještě jsme tu neměli likvidaci lidstva hurikány, sopkami a kosmickým zářením – pochopitelně vše kvůli činnosti člověka.’ Markéta Šichtařová je našim čtenářům samozřejmě známá.

Pro jistotu jistotu zopakujme, že pokud by došlo k extrémnímu solárnímu minimu, tak by pouze zpomalilo současné globální oteplování asi na 15 let. Že by se teploty propadly na stejné hodnoty jako tomu bylo před cca 400 lety v období Maunderova minima je podle klimatických modelů vyloučeno. Člověk totiž za posledních několik málo staletí planetu výrazně zahřál spalováním fosilních paliv, emisemi oxidu uhličitého a následným skleníkovým efektem. Vědci tuto možnost zkoumali a extrémní solární minimum by způsobilo v současné atmosféře ochlazení o 0,3°C. Lidé však zvyšují průměrné teploty na Zemi o 0,2°C každých 10 let. Jakmile by solární minimum skončilo nárůst sluneční aktivity spolu se skleníkovým efektem by globální oteplování ještě zvýraznil.

Média hlavního proudu musejí být opatrná a důkladně prověřovat informace, které zveřejňují. Zprávy v digitálním světě je velmi obtížné ne-li nemožné vzít zpět. V propagandistických zákoutích internetu čekají různí nepoctivci, kteří se snaží dezinformacemi otrávit obyvatele cílových zemí. Vnutit lidem představu, že se ničemu nedá věřit – ‘jednou se Země má oteplovat, jindy se má ochladit a pak prý věřte vědcům z NASA’. Sputnik vlastně žádné falešné zprávy nevyrábí, oni jen přebírají, co napsala TV Nova a to je přece velké silné médium, dokonce televize.

K podobné situaci došlo loni v květnu, kdy iDNES zveřejnil falešnou zprávu o změně v osnovách na švédských školách. Zprávu přímo od iDNES přebraly dezinformační servery infovojna.sk, slobonyvysielac.sk a nebo AC24.cz. Redakce iDNES na kritiku nezareagovala tak vstřícně jako zpravodajský web TV Nova a článek o švédském školství stále obsahuje významné nepřesnosti.


wpseo_editor