Zpravodajský web Televize Nova Tn.cz 3. února 2020 zveřejnil zprávu s bombastickým titulkem, že planetu Zemi čeká nová malá doba ledová a teploty mohou klesnout až 50 stupňů pod bod mrazu. V textu se dále píše jak bude tato doba ledová trvat až 33 let, dojde k výraznému ochlazení a všechno to je důsledek ‘solárního minima’. Tento jev má mít extrémní podobu, která se opakuje jednou za 400 let. Vědec, který za těmito předpovědmi stojí, je matematička Valentina Zharkova z univerzity Northumbria v anglickém městě Newcastle.

TV Nova uvádí ‘”Pokles teplot vyvolá chladné počasí, deštivá a chladná léta, studené a deštivé zimy,” popsala profesorka. “Je možné, že zažijeme zimy, jaké má teď Kanada – tedy minus 50 stupňů,” dodala odbornice s tím, že to je ale jen začátek. “V následujících 33 letech se toho stane mnohem více,” doplnila.’. Také je přiložena analýza z dílny samotné NASA – Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír ‘NASA dodává, že teploty klesnou po celém světě. V minulosti se kvůli chladnému počasí stalo, že zamrzly kanály v Amsterdamu a řeka Temže. Podobné události se údajně mohly odehrát i v roce 2025. “Můžeme jen doufat, že malá doba ledová nebude tak silná, jako v době Maunderova minima,” dodala profesorka. Období Maunderova minima je jedním ze tří nejchladnějších období malé doby ledové, která po způsobila velké problémy s pěstováním ovoce a zeleniny.

Článek předkládá alarmující informace o tom, že lidstvo bude čelit velkému ochlazení celé planety. Opravdu budeme zakrátko čelit zimě a nikoli globálnímu oteplování naší planety? Co o těchto přicházejících událostech říkají vědecké servery?

Server Skeptical Science, který se zabývá klimatickými změnami, o paní Zharkové a nové době ledové píše ve svém článku z ledna 2018. ‘Asi každé dva roky se v objevují titulky které znovu propagují mýtus, že Země bezprostředně míří do malé doby ledové. Stalo se to v roce 2013, 2015 a také v roce 2017.’ Nachytala se i česká média, novinky.cz a iDNES v roce 2015.


Článek dále popisuje, jak se tématu chytl bulvár a nebo Sputnik News. Hlavní bod článku rozebírá, že pokud by došlo na solární minimum, tak by se teplota snížila asi o 0,3 stupně Celsia, ale lidská činnost zvyšuje průměrnou teplotu planety o 0,2 stupně za každých 10 let.
Server Skeptical Science hodnotí zvěsti o přicházející době ledové jako jeden z rozšířených mýtů o změnách klimatu. Varuje, že lidstvo ohrožuje globální oteplování, které se bude dít v tomto století a nikoli hypotetická doba ledová. Navíc současné globální oteplování má na klima daleko silnější vliv než pomalé přírodní procesy, včetně doby ledové.

Jak jdou tato zjištění dohromady s předpovědí NASA? TV Nova přece mimo jiné tvrdí:‘NASA dodává, že teploty klesnou po celém světě.‘. Tato věta je však vyfabulovaná lež. NASA žádné závěry k údajně přicházejícímu ochlazení nezveřejnila. Odkud tedy TV Nova čerpá takové nepravdivé sdělení? Vychází totiž z britského bulváru The Sun a ten ohledně NASA odkazuje na zprávu, která však popisuje Maunderovo minimum. Tato událost se odehrála mezi lety 1638 až 1715 a provázela ji nízká sluneční aktivita – extrémní solární minimum. Autoři The Sun však píší, že závěry NASA se vztahují jen k tomuto historickému období. TV Nova však tvrdí, že se NASA vyjadřuje k aktuálně přicházející změně klimatu.

Pokud se budeme ptát, které další zpravodajské weby přišly s podobně závadnou zprávou o přicházející době ledové, tak v Česku s ní přišel jen dezinformační a propagandistický server AC24. Ve světových mediích jsou to bulvární deníky a pseudovědecký konspirační web Climate Depot. Jak podobné fámy vznikají a jak si nacházejí cestu do médií popisuje také specializovaný server Snopes.

Na webu TV Nova má článek přes 19.000 lajků, na FB stránce TV Nova přes 2.000 reakcí a 842 sdílení.


wpseo_editor