Na sociální síti Facebook se šíří video, které tvrdí, že „v Německu policie jezdí po ulicích a z tlampačů hlásí varování pro obyvatele před očkováním.“  V Čechách video šíří například Radek Vošahlík.

Naše hodnocení: nepravda

Krátké odůvodnění: Nesmyslné hlášení se ozývalo z automobilu jedoucího za policejní hlídkou.

Podrobnosti: Frankfurtská policie na sociální síti Twitter vysvětlila, že nesmyslné varování před vakcínou se neozývalo z policejního vozidla, ale vozidla jedoucího za automobilem. Na videu je také vidět, že modrý vůz má na střeše instalovaný tlampač.

Policie ve videu doprovází protestní jízdu lidí demonstrujících proti koronavirovým opatřením a proti očkování. Jak upozorňuje deník Frankfurt Neue Presse, spousta lidí se diví, že policie vůbec takovou protestní jízdu dovolila.

Autor v příspěvku také překrucuje slova Billa Gatese, která pronesl na konferenci TED v roce 2010. Překroucený výrok působí, že by Gates chtěl pomocí vakcín, zdravotnictví a kontrolou rozmnožování snížit lidskou populaci o 10-15 %. Gates nikdy netajil, že růst počtu světové populace není slučitelný se zlepšováním zdravotních podmínek, zejména v nejchudších zemích světa. Bill Gates se domnívá, že k snížení populace nepovedou vakcíny, ale to, že společnost bude zdravější. Jeho domněnka je založena na tom, že pokud se lidé v rozvojových zemích budou dožívat vyššího věku a nebude tak vysoká úmrtnost v nižším věku, ženy nebudou mít potřebu přivést na svět například osm dětí. Tato myšlenka je založena na tom, že vysoký počet dětí je důsledkem vysoké úmrtnosti. Gatesův pohled na vliv dětské úmrtnosti na růst populace je stále více zmiňován ve vědecké literatuře a je předmětem diskuse.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.