Šmejdský a dezinformační web Dt24.cz (Důležité24), o kterém jsme  před časem psali, nyní zveřejnil další nesmysl, tentokrát ohledně údajného nahrazení kostela svatého Jakuba (Saint-Jacques) mešitou. V popisu uvádí, že „Francouzský klenot – novogotický kostel byl srovnán se zemí (z roku 1482), bude nahrazen novým náměstím a součástí bude modlitební síň – mešita.“ Tento nesmysl šíří i další dezinformační web Ideablog.cz.

Tak v prvé řadě, kostel nepochází z roku 1482, ale byl postaven v letech 1868 až 1878. Srovnán se zemí byl už v roce 2013. Důvod byl jasný: „nestabilní půda, průsak vody a bouře v roce 2004 podkopaly stavbu na tolik, že hrozilo zřícení. K bohoslužbám tam nedocházelo už 12 let, ve stěnách totiž byly praskliny, kostelem začala růst bříza.“

Abbeville je město na severu Francie v departmentu Somme a regionu Picardie. V roce 2012 zde žilo 24237 obyvatel. Jak se můžeme přesvědčit z mapy, ve městě je spousta dalších kostelů, leckdy mnohem starších.

Náměstí pojmenované po nuceně zdemolovaném kostele (Place Saint-Jacques, česky Náměstí sv. Jakuba) je dnes příjemným odpočinkovým místem a jak se můžete přesvědčit, žádná mešita zde není.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.