Mezi především seniory je rozesílán hoax o vejcích z Číny, které jsou prý vyráběny na syntetické (“umělé”) bázi. V e-mailu se tvrdí, že se tato syntetická vejce prodávají i v Evropě, především pak v Anglii a Francii. Prý je to kvůli „regulovanému stavu nosnic v rámci opatření EU.“ Minimálně tato část hoax.

Není úplně jisté, zda se v Číně někdy prodávalo něco, co mohlo vypadat jako vajíčko, ale byla to směs chemických látek (uhličitanu sodného, chloridu vápenného, kamence, želatiny a barviv). Z českých webů o tom psal jen dezinformační web Česko aktuálně. Neshodnou se na tom ani zahraniční weby odhalující hoaxy. Web Hoaxorfact zprávu považuje za pravdu. Hoax Slayer informaci bere je neověřenou. Jedno je ovšem jisté.

I kdyby byl fakt, že se v Číně objevily syntetická vejce, tato zpráva je velmi stará. Pravděpodobně z roku 2003, možná i starší. A týkalo se jen jednotek případů. Web Hoax Slayer upozorňuje, že kdyby někdo vyrobil takovou směsici chemikálii, určitě se „výsledný produkt“ nebude chovat jako vejce, tedy nepůjde například uvařit a už vůbec nebude chutnat jako vejce. Takový produkt by mohl být jen levnou atrapou. Web také upozorňuje, že existuje vícero „návodů“, jak tuto směsici látek vyrobit a tyto „návody“ se vzájemně neshodují.

Absolutní nesmysl však je, že by se něco takového dováželo do zemí EU nebo dokonce vyrábět v Evropě. Nesmysl je i, že by takový produkt měl nahrazovat klasická vajíčka.

Jen tak mimochodem, tohle je přesně ten důvod těch různých změn názvů potravin, na které si Češi mnohdy stěžují. EU se snaží, aby se potraviny byly nazývány skutečným názvem a chrání „originální receptury“. To postihlo i české výrobky. Tuzemák zkrátka se nevyrábí jak originální rum a vyrábí se i z jiných ingrediencí. Mandlovice není pálenka z mandlí a tak by tak neměla být ani nazývána. Takže pokud by někdo do Evropy dovezl syntetické “cosi”, nemohlo by to být nazývané vejcem, protože vejce (ke konzumaci) je jen to, co pochází od různých druhů ptactva, nejznámější jsou ty slepičí.

P.S. Francouzský web France24 dodává, že v Číně byla vyrobena také jaká si hmota vypadající jako vejce, ovšem ta je prodávána jako hračka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.