Dezinformačními weby (1, 2) a sociální sítí Facebook proletělo video, které tvrdí, že až 90 % pozitivních testů na COVID-19 by mělo být negativních. Na Facebooku má video tisíce zhlédnutí. Autorem videa je televizní kanál One America News Network, který je hodnocen jako krajně pravicový a často šíří konspirační teorie a jiné nepravdy. Do češtiny video přeložil projekt Otevři svou mysl, o kterém náš web už psal. Předlohou pro video byl skutečný článek The New York Times. Smysl článku byl však překroucen a autoři dezinformace v něm čtou něco, co v něm není uvedeno.

Video tvrdí, že čísla případů COVID-19 jsou nafouknutá kvůli citlivosti PCR testu; „90 % pozitivních testů COVID-19 by mělo být negativních.“ Tvrdí také, že: „Drtivá většina pozitivních PCR testů na covid-19 v naší zemi jsou klinicky bezvýznamné, protože je nepravděpodobné, že lidé, kteří testovali pozitivně, budou nakažliví.“ Kristýna Mitrová na Facebooku píše: „tady je celá pravda o covidu, přesně jak říkají lékaři, konečně to někdo řekl veřejně.“

Bez ohledu na to, zda je osoba pozitivně testována s vysokou nebo nízkou hodnotou „ct value“, pozitivní test ukazuje, zda osoba je nebo byla nakažena virem, což ji kvalifikuje jako případ COVID-19. Vysoký počet případů COVID-19 hlášených v USA je způsoben velkým počtem infikovaných lidí, nikoli citlivostí PCR testu. Tvrzení je chybnou interpretací zprávy New York Times zveřejněné 29. srpna 2020. V článku v New York Times vyjádřilo několik odborníků obavy, zda výsledky PCR testů detekující virus způsobující COVID-19 jsou praktickým způsobem informování nakažené osoby o tom, jaké kroky by měla učinit po své diagnóze, konkrétně zda by měla jít do karantény jen daná osoba nebo i s kontakty. To má význam pro orgány veřejného zdraví při určování, zda je u této osoby třeba vysledovat kontakt. V článku se nepíše nic o tom, že by lidé detekovaní jako pozitivní ve skutečnosti nebyli pozitivní. Jde o to, zda mají jít do karantény i kontakty asymptomatických nakažených lidí.

“S jistotou se nedá říci ani to, že lidé s malou virovou náloží neonemocní nebo budou asymptomatičtí. V této chvíli ještě není známo, zda existuje korelace mezi množstvím virů a závažností symptomů. Studie publikovaná v březnu v odborném časopise The Lancet sice takovou souvislost naznačila, ale od té doby ji nikdo nepotvrdil a mezi vědci o ní nepanuje shoda. 

Zatím převládá názor, že koncentrace viru u asymptomatických pacientů jsou „podobné koncentracím u pacientů vykazujících symptomy“, uvádějí autoři studie, vylučujíce tak domněnku, že příznaky nutně musí korelovat s virovou zátěží. Nelze ani tvrdit, že asymptomatičtí pacienti nejsou nakažliví. Světová zdravotnická organizace k tomu na svých stránkách uvádí následující: „Lidé infikovaní tímto virem jím mohou nakazit další, ať již vykazují symptomy, či ne.” Nedá se tedy říci, že „90 procent testů na koronavirus je lživých”, a už vůbec z toho nelze vydedukovat, kolik je v České republice reálně nakažených lidí,” dodává AFP.

Více na AFP a na webu Newswise. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.