Na sociální síti Facebook se šíří video, které tvrdí, že „EU darovala fotovoltaické solární panely, zaplatila je z fondů na rozvoj Afriky, tedy z daní členských států EU. Afričtí odborníci však údajně zjistili, že jejich instalace potřebuje trochu dodělat.“ Na videu je vidět, jak skupina lidí rozbíjí solární panely. Nic z popisku však není pravda. Přesto má video tisíce sdílení. Například z profilu Romana Vaňka, který má na profilu hoax za hoaxem, má video přes 4 tisíce sdílení. Hoax sdílel i například Josef Brýn.

A jak je to s ve skutečnosti s videem? Tak v prvé řadě, video pochází z Indie. Bylo natočeno na začátku roku 2018. Video se šířilo už v létě 2018 s tím, že se jedná o video, kde údajně vesničané rozbili solární panely, protože se prý báli rozzlobených bohů. I zde bylo uváděno místo Indie. Video tedy nemá nic společného s EU a s její údajnou pomocí Africe. Ve skutečnosti se jedná o protest dělníků, kterým nebyla vyplacena mzda. Elektrárna se nachází v Chalisgaonu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com