Na sociální síti Facebook se šíří video, které tvrdí, že „EU darovala fotovoltaické solární panely, zaplatila je z fondů na rozvoj Afriky, tedy z daní členských států EU. Afričtí odborníci však údajně zjistili, že jejich instalace potřebuje trochu dodělat.“ Na videu je vidět, jak skupina lidí rozbíjí solární panely. Nic z popisku však není pravda. Přesto má video tisíce sdílení. Například z profilu Romana Vaňka, který má na profilu hoax za hoaxem, má video přes 4 tisíce sdílení. Hoax sdílel i například Josef Brýn.

A jak je to s ve skutečnosti s videem? Tak v prvé řadě, video pochází z Indie. Bylo natočeno na začátku roku 2018. Video se šířilo už v létě 2018 s tím, že se jedná o video, kde údajně vesničané rozbili solární panely, protože se prý báli rozzlobených bohů. I zde bylo uváděno místo Indie. Video tedy nemá nic společného s EU a s její údajnou pomocí Africe. Ve skutečnosti se jedná o protest dělníků, kterým nebyla vyplacena mzda. Elektrárna se nachází v Chalisgaonu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.