Se začátkem plošného očkování proti covidu-19 v USA vakcínou od společnosti Pfizer se objevují další pokusy o diskreditaci této vakcíny. Jeden takový pokus se na českém internetu objevil v podání portálu Otevři svou mysl a následně i na webu Aeronet.
Na další detaily z článku na serveru Aeronet se dnes nebudeme zaměřovat, ale budeme se soustředit pouze na to, že podle těchto webů mělo CDC vypustit první oficiální statistiky ohledně nežádoucích účinků vakcíny společnosti Pfizer v USA.
Oba články referují na tento zdroj a odkazují na tuto tabulku.
Oba weby shodně citují uvedených 3 150 údajných nežádoucích účinků (v případě AE zaokrouhleno na 3 000) a oba citují asteriks pod tabulkou, že se jedná o osoby, které „nebyly schopny vykonávat běžné denní aktivity, nebyly schopné pracovat a vyžadovaly péči lékaře či zdravotních profesionálů”. Z této interpretace by skutečně vakcína od společnosti Pfizer vcházela jako „ne příliš bezpečná” či dokonce přímo neefektivní. Jaká je ale realita? Ta je zcela jinde.
Oficiální statistika CDC
Tato tabulka nereprezentuje oficiální stanovisko CDC ohledně nežádoucích účinků vakcín, jak je ostatně uvedeno na konci citovaného dokumentu. Jedná se o část přednášky pana Thomase Clarka MD, MPH. Podařilo se mi dohledat celý panel, kterého byl tento blok součástí.
Na tomto panelu měl pan Clark blok s aktuálními informacemi ohledně zaznamenaných anafylaktických reakcích po podání vakcíny od společnosti Pfizer z hlášení systému V-Safe.
3 150 nežádoucích účinků (dále NÚ) ze 112 807 podaných vakcín je alarmující!
Toto číslo by skutečně bylo alarmující, pokud by se jednalo o počet zaznamenaných nežádoucích účinků po podání vakcíny. Toto číslo však neznamená počet NÚ.
Jak je uvedeno v tabulce, jedná se o statistiky ze systému V-safe. Systém V-safe je forma mobilní aplikace od systému VAERS určený pro hlášení podezření na NÚ po podání vakcín. Systém V-safe funguje na bázi denních dotazníků ohledně zdravotního stavu registrovaných uživatelů.
Jak vyplývá z popisované metodiky zde, zaznamenává systém veškeré incidenty registrovaného uživatele včetně incidentů, které nesouvisí se samotnou imunizací. Veškerá hlášení se zpětně prošetřují systémem VAERS a následně se validují (jako v případě i této přednášky T. Clarka). Číslo uvedené v tabulce je pak pouze počet hlášených incidentů bez validace. Tvrzení, že se v každém z 3 150 případech jednalo o NÚ, je tedy zavádějící a nepravdivé.
V samotné přednášce pan Clark uvádí (a je to i na ostatních snímcích pdf prezentace), že po validaci tohoto počtu hlášení se jednalo o anafylaktickou reakci po podání vakcíny pouze v 6 případech. Když propočítáme těchto 6 případů s celkovým počtem očkovaných, tak nám vyjde, že šance na anafylaktický šok jako NÚ po podání vakcíny společnosti Pfizer je pouze 0,00531 %.
Podle oficiálního vyjádření CDC je vakcína od společnosti Pfizer bezpečná a efiktivní. Vakcína je stále monitorována a bezpečnost se neustále ověřuje.
Celá přednáška by měla být během pár dnů nahraná na YT kanál CDC a a následně odkaz na ni doplníme i sem. Oficiální statistiky NÚ ohledně vakcíny společnosti Pfizer se očekávají v lednu. Do té doby ale můžeme počítat s dalšími pokusy o diskreditaci vakcín a je třeba dbát zvýšené opatrnosti při pročítání podobných zpráv.
Článek vyšel původně jako facebookový příspěvek.