Hvězdou dezinformačních a konspiračních médií se stal text amerického novináře a držitele Pulitzerovy ceny Seymoura Hershe s názvem „Jak Amerika vyřadila plynovod Nord Stream“. Hersh tedy má nepopíratelně úspěšnou minulost. Faktem ovšem také je, že Hershovi už je 85 let a tento text publikoval na svém blogu. Příběh Hershe je velmi podobný příběhu Jany Lorencové, kde z velmi úspěšně novinářky se postupně stala příznivkyní Kremlu a nejrůznější bizarních konspiračních teorií. Věci se už věnoval také v článku Miloš Kadlec.

Především však článek nekoresponduje s fakty. Seymour Hersh například uvádí, že se v době, kdy k výbuchům na plynovodech Nord Strem došlo, lodě USA a Norska měly poblíž cvičení. To sice je pravda, ale na kilometry daleko od míst výbuchu. Věci se věnoval podrobněji Deník.cz.

„Je pravda, že cvičení se účastnila jedna minolovka třídy Oksøy, Hinnøy. Ale místa výskytu této lodi během cvičení zase neodpovídají tomu, co by se dalo čekat od lodi podporující hlubinné potápěče,“ píše analytik Oliver Alexander. Odvolává se přitom na otevřená data AIS, sledující pohyb plavidel na mořích, podle nichž pohyb Hinnøy nijak nekoresponduje s tím, že by měla zajišťovat tři dlouhé ponory v místech tří samostatných výbuchů. Loď byla vždy nejméně několik kilometrů od míst, kde došlo k únikům plynu, a ani ve chvílích největšího přiblížení nezpomalovala.

Ani další Hershovo tvrzení, že nálože odpálila bójka se sonarem, svržená při zdánlivě rutinním letu sledovacího letadla P-8 norského námořnictva, podle Alexandera ve světle faktů neobstojí.

„Zaprvé, letouny P-8 provozuje norské letectvo, nikoli námořnictvo. Zadruhé, do aktivní služby budou teprve zavedeny. Předpokládám, že Hersh myslel, že slouží od chvíle, kdy byly dodány, takže přistoupil na to, že jeho anonymní zdroj zařadil tento detail do příběhu, aniž by věděl, že ještě nejsou ve službě. A zatřetí, na tom, že norský P-8 shazuje bójku se sonarem těsně u Bornholmského pobřeží, by nebylo nic ani zdánlivě rutinního,“ vypočítává Alexander.

Letouny P-8 podle něj sice v týdnu před výbuchy několik prvních rutinných výcvikových letů provedly, ale všechny proběhly v severní části Norska, kde mají tyto stroje operovat. Žádný z těchto letů se k Bornholmu nepřiblížil. Otevřená data z technologie ADS-B sledující letadla navíc neukazují dne 26. září žádnou aktivitu norských P-8. Připouští přitom, že v oblasti ostrova Bornholm se v době podvodních explozí jeden letoun P-8 nacházel. Jenže šlo o letoun amerického námořnictva, nikoli norského letectva. A ani u něj neodpovídá časová osa Hershovu popisu událostí. Tento letoun P-8 totiž proletěl nad oblastí úniku plynu z Nord Stream 2 více než hodinu po výbuchu (ve 03:10).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.