Přemístění sochy maršála Koněva se stalo terčem mnoha přestřelek. Přitom se jedná jen o přesun, znovu bude vystavena v muzeu a v současné době „odpočívá“ v depozitu hned vedle Slovanské epopeje. A vlastně se člověk může ptát, co Kremlu na přesunu tak hrozně vadí.

A odpověď se přímo nabízí. Socha se totiž stala dějištěm mnoha existujících přestřelek, ale i událostí, jaké svět neviděl. Narážím samozřejmě na pohádku „Obušku, z pytle ven!“, ve které potulnému muzikantovi byla nabídnuta jitrnice, jakou svět neviděl. Muzikant zahrál i zazpíval, ovšem jediného, čeho se od hostinského dočkal, byl krajíc chleba. A tak nějak to bylo i s památníkem.

Nejprve se podle ruské agentury Sputnik konala demonstrace, které se prý účastnilo 100 tisíc lidí. Neúčastnilo, ale mohlo by. Ve skutečnosti se jí účastnilo jen 100 lidí. Tedy tisíckrát méně. Ruská televize Rossija 1 pak zase na začátku dubna věnovala pětiminutovou reportáž odstranění památníku maršála Koněva v Praze 6. V té souvislosti uvedla, že některé městské části a také občané české metropole se staví proti tomuto kroku. Oslovila přitom člena SPD Roberta Vašíčka. Vašíček vystoupil v pořadu Dmitrije Kiseljova Vesti neděli, v překladu Zprávy týdne, na státní federální televizní stanici Rossija 1. Televize jej označila ve vstupu za starostu Prahy 11. Vašíček je ale v této městské části jen jedním ze dvou opozičních zastupitelů za SPD. Není v radě, natož aby byl starostou. Nedávno zase na zpravodajském kanálu Rusko 24 zaznělo, že někdejší šéf CzechInvestu Miroslav Křížek je prý zastupitel Prahy 5. Není. Do toho máme ještě masírování lidí v Rusku, že v roce 1968 u nás došlo ke krvavému antisovětskému povstání a podobné zhůvěřilosti.

Výsledkem je, že památník je skutečně symbolem. Symbolem ruských lží a nástroj na vymývání mozků lidí, kteří lžím věří nebo nemají možnosti si sehnat serióznější informace.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com