Článek: Evropská unie hlásí Marshallův plán pro Evropu. Trik pro zavedení Nového zeleného řádu

O co jde? Portál Arfa.cz uveřejnil článek týkající se předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen a její idey Marshallova plánu pro Evropu, který má zabránit pádu ekonomik v důsledku koronavirové krize. Autor článku popisuje domnělou intriku EU, kterou nazývá “Zelený úděl”. Ta si klade za cíl využít pozastavení ekonomik členských států EU kvůli koronaviru a upevnit si svůj vliv zaváděním uhlíkové neutrality. V článku je zmíněn obdobný americký program týkající se zelené ekonomiky “Green New Deal” spolu s jeho hlavními aktéry. Na závěr je v článku položena otázka, zda nebyla pandemie koronaviru uměle vytvořena kvůli zavedení nového řádu.

Fact-checking: Článek jako své hlavní zdroje uvádí 3 relevantní německé deníky, které informují o výrocích Ursuly von der Leyen a její idey Marshallova plánu. Autor se však pouští do konspirací “Zeleného údělu”, aniž by odkazoval na další zdroje. Autor uvádí své názory, které se reálně o nic neopírají. Zároveň autor výroky Ivana Davida (SPD) a Andreje Babiše (ANO), které jsou vytržené z kontextu. Autor dále využívá již dříve vyvrácených manipulací týkajících se ruských vlajek v Itálii. V článku je také odkaz na video Davida Ickeho, o kterém jsme vás informovali včera. Je vysoce pravděpodobné, že se jedná o manipulativní konspiraci za účelem dehonestovat EU spolu se snahou o uhlíkovou neutralitu.

Článek: Hromady mrtvých těl v mrazících boxech a plastových rakvích? Američané se ptají, proč jsou nemocnice prázdné. Stovky videí jako důkaz. Lidé, probuďte se! Koronavirus jako monstrózní mediální podvod? #filmyourhospital

V článku zveřejněném na serveru Arfa.cz se uvádí, že v USA byla pořízena znepokojující videa o tom, že celá pandemie je pouze uměle vytvořeným mediálním obrazem. Podle zveřejněných informací nedošlo v žádné zemi, s výjimkou Itálie, ke zvýšení úmrtnosti. Tvrzení je doloženo například videem z testovacího stanu, fotografiemi z nemocnice v Itálii, které použily SkyNews a CBS a v neposlední řadě hashtagem #filmyourhospital na Twitteru. Článek je zakončen tvrzením, že média jsou zneužita pro vytvoření podmínek k vyhlášení stanného práva v USA.

Fact-checking: : Ačkoli titulek clickbaitově zmiňuje hromady mrtvých těl, v samotném článku se o tom už dále nepíše. Video, které má být důkazem pro prázdné nemocnice, bylo zveřejněno na Facebooku 28.3.2020 a pochází z irského Dublinu. Fotografie z nemocnice, sloužící jako druhý důkaz, je rovněž převzata z Facebooku, kde byla hojně sdílena zejména odpůrci 5G sítí. Dvě videa, která mají ukázat, že se u nemocnic neshlukují lidé, pocházejí z Denveru a z Kalifornie. Obě nemocnice na svých webových stránkách žádají, aby se lidé s příznaky chřipky nejprve telefonicky spojili se svými lékaři a neshlukovali se před vstupy do nemocnic.

Článek: Němečtí lékaři se bouří, koronavirus je podvod?
Článek na webu ceskavec.com uvádí, že se němečtí lékaři bouří proti hysterii kolem současné koronavirové pandemie. Data, která jim jsou sdělována, jsou podle nich zmanipulovaná. Článek vychází z výroků tří německých odborníků, kteří například argumentují tím, že počty nemocných jsou plně srovnatelné s probíhajícími sezónními virovými epidemiemi v předchozích letech, protestují proti označování všech zemřelých za oběti koronaviru, neboť u nich nebyla provedena pitva.

Fact-checking: Titulek se neskrývaně pokouší ve čtenáři navodit dojem, že se němečtí lékaři bouří. Avšak ani samotný článek této skutečnosti neodpovídá. Přestože zmínění experti skutečně pronesli výroky, ve kterých napadali zejména dosavadní způsob sběru dat, podléhají tyto údaje ze strany vědecké komunity opakovanému zpochybňování. Další informace o tom, že jsou statistiky vymyšlené nebo že je současná situace “globalistickým divadlem s cílem zničit dnešní svět”, jsou jen autorem uvedené fabulace a konspirace.

Web Česká věc vznikl v roce 2019 a podle serveru Manipulátoři.cz píše jazykem typickým pro neonacistické prostředí, šíří dezinformace a hoaxy. Jak Manipulátoři.cz dále uvádí, “Rétorikou tento web připomíná neonacistickou stránku White media. White Media byl neonacistický, pravicově extremistický a xenofobní web, který publikoval nenávistné, urážlivé, útočné a štvavé články a videa proti imigrantům, sexuálním menšinám a multikulturalistům. Jeho autoři se důsledně snažili skrývat svou identitu.”

Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací.  Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Jsme teprve na samém začátku a postupně ladíme detaily. Chtěli bychom Vás proto během prvních dní poprosit o shovívavost. Oceníme, když nám zašlete své rady, připomínky či podněty, které nám pomohou zlepšit poskytovaný Infoservis. Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19dezinfoservis@gmail.com

Kontakty: