Na internetu vznikl nový dezinformační web. Říká si Česká věc (Ceskavec.com) a články jsou psané jazykem typickým pro neonacistické prostředí.

Web šíří například hoax s nadpisem „Znepokojivé zprávy z cizinecké policie. Nebílých imigrantů z Afriky a Asie v ČR přibývá.“ Odvolává se, na jaký si zdroj z cizinecké policie a tvrdí, že „přibylo žádostí o povolení k pobytu v naší zemi od osob z Afriky a Asie.“ To však jednoznačně není pravda. Je pravda, že počet žádostí o azyl v ČR mírně roste. Zatímco v roce 2017 bylo podáno 1450 žádostí o azyl, v roce 2018 jich bylo už 1702. Za prvních devět měsíců letošního roku jich je 1499 a tak jde předpokládat, že jich bude na konci roku ještě o něco více. Nutno však dodat, že je to zlomek oproti letům 1999-2004. Jen v roce 2001 evidovalo Ministerstvo vnitra ČR 18 094 žádostí. Oproti tomuto roku se tedy jedná o pokles přibližně o 85%. Není také pravdou, že přibývá žádosti z Afriky a Asie. Jak ukazují statistiky ministerstva vnitra, o azyl v ČR nejvíce letos žádají lidé z Arménie (345 žádostí), Ukrajiny (240), Gruzie (167) a až pak následuií lidé z Vietnamu (102) a Kazachstánu (72). Arménie je některými označována za zemi ležící v Evropě, některými v Asii. Každopádně se jedná křesťanskou zemi.

Web také vydal jakýsi report z Děčína Hřenska s nadpisem „Imigranti zaplavují i české pohraničí. Uprchlíci na výletě v Děčíně.“ V něm píšou o údajné distribuci drog a padělání lihovin na vietnamské tržnici v Hřensku. Svá slova samozřejmě nijak nedokazují. Otázkou je, proč o tom píší na webu a autor věc neoznámil (pokud se něco takového skutečně stalo), policejnímu orgánu, jak je jeho zákonná povinnost. Ustanovení § 367 nepřekažení trestného činu dopadá na situace, kdy se někdo dozví o tom, že je připravován, páchán či spáchán některý z výslovně uvedených trestných činů, a přitom tuto skutečnost neoznámí policejnímu orgánu či státnímu zástupci. Jak již bylo uvedeno, tato povinnost se týká pouze některých trestných činů, a to např. trestného činu vraždy, zabití, těžkého ublížení na zdraví, loupeže, znásilnění, pohlavního zneužití, zneužití dítěte k výrobě pornografie, týrání svěřené osoby, padělání a pozměnění peněz, obecného ohrožení, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, přijetí úplatku, podplacení, vzpoury vězňů, zběhnutí, válečné krutosti atd. V článku se pak diví, že u skal byla školní výprava z Německa.

V jiném článku „Uprchlíci vzorně spolupracují, Afgánci a Syřané napadli společně mačetami venkovskou diskotéku kousek od Berlína“, zase informují s jistotou o etnickém a národnostním původu pachatelů. Ve skutečnosti po pachatelích policie teprve pátrá.

Pozorného čtenáře zaujmou formulace na webu. Jde například o „před 30 lety žádní barevní imigranti nežili“ nebo „obsluhují personál asi z Ukrajiny, podruhé nějaká nejasná míšená barva pleti a po třetí černý jak bota“. V jiných článcích už se vyloženě netají svým antisemitismem nebo nenávistí k LGBT lidem.  Rétorikou tento web připomíná neonacistickou stránku White media. White Media byl neonacistický, pravicově extremistický a xenofobní web, který publikoval nenávistné, urážlivé, útočné a štvavé články a videa proti imigrantům, sexuálním menšinám a multikulturalistům. Jeho autoři se důsledně snažili skrývat svou identitu. Stránka byla registrována v USA. Slovník a registrace v USA tyto dva weby spojuje. Ačkoliv web Česká věc tvrdí, že se „neřídí cizími zájmy“, samotný web je registrován v USA, autoři svou identitu skrývají.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.