Vysoká smrtnost onemocnění COVID-19 je často přisuzována jen kategorii nad 65 let, tedy kategorii seniorů. Že pro tuto skupinu je virus SARS-CoV-2 opravdu nebezpečný, dokazuje mnoho studií. Náš web se tomu věnoval například při rozboru výroku novinářky Lenky Zlámalové.

Statistika Euromomo, která sbírá statistiky o celkové úmrtnosti dokazuje, že zvýšená úmrtnost nebyla na jaře hlášena jen u kategorie nad 65, ale i v kategorii 45 až 64 let a lehce se zvýšila i v kategorii 15 až 44 let. Čísla byla sbírána z 26 zúčastněných zemí: Rakouska, Belgie, Kypru, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa (spolkové země Berlín), Německa (spolkové země Hesensko), Řecka, Maďarska, Irska, Itálie, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Norska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Spojeného království (Anglie), Spojeného království (Severního Irsko), Spojeného království (Skotska) a ze Spojeného království (Walesu).

Z-scóre ukazuje, jak se úmrtnost liší oproti normálu. Za podstatné zvýšení lze považovat zvýšení o 4 jednotky „Z“ nad běžným průměrem úmrtnosti.

Statistika Euromomo také ukazuje, jak moc se zvýší úmrtnost, když zkolabuje systém zdravotní péče. Zatímco u našich sousedů v Německu či Rakousku se kolapsu podařilo zabránit, ve Španělsku, Spojeném království nebo v Belgii byla situace na jaře (kolem 17. týdne) mnohem dramatičtější.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.