Jak už náš projekt psal, na pseudovlastenecké scéně se vytvořila sekta lidí, kteří si myslí, že Česká republika neexistuje nebo je soukromou firmou. Na ně navazují projekty Společenství legitimních věřitelů České republiky nebo pseudoslovanské stránky například známého podvodníka Zdeňka Mojmíra Ponerta. Peníze jim nepomáhá vybírat nikdo jiný, než známý dezinformátor Pavel Zítko z Kadaně.

Tito lidé paradoxně s nesmysly o slovanské vzájemnosti nepřestávají ani v moment, kdy jedna slovanská země (Rusko) napadla druhou slovanskou zemi (Ukrajinu). Inu, krásná ukázka slovanské vzájemnosti.

Základem jejich teorie je tvrzení, že „Vatikán přepsal historii v neprospěch Slovanů“. Slované prý byli jeden z nejstarších kmenů a dokonce založili Řím, protože Etruskové, to přece znamená „Eto Rus“. Stěhování národů je pak bráno jako záminka na vymazání této slovanské historie. Z principu věci je tak slovanství „pohanské“ a ostře antikřesťanské. Ta kombinace duchovní – pohanské – stránky, života v přírodě, specifické módy a kultury, je trochu podobná krátkému vzedmutí odkazu na keltskou kulturu v devadesátkách. Ta ale jak přišla, tak zase odešla, s výjimkou relativně minoritního novopohanství.

Zato slovanství je dlouhá léta podporováno z Ruska. Do svých komunikačních kanálů pak míchá vedle kultury a vlastního výkladu historie i tu nejtvrdší proruskou propagandu a konspirační teorie. Nepřekvapí tak, že je podle nich COVID plánovaná pandemie. Slovanskou košili na sobě nosí i přední český pošuk a pražský taxikář Zdeněk Ponert. Slovanství propaguje i Josef Novosad, který má ve Vsetíně dokonce vlastní slovanskou občinu Jasenka. Na Vsetíně se před pár lety konala „vědecká“ konference o Slovanství. Vystoupil na ni s např. PhDr. Lubomír Hudo s přednáškou „Reálna možnosť súčasného Slovanstva vymknúť sa zo spárov mocenského riadenia ľudstva a potvrdit svoju dějinnú úlohu“. Hudo je nyní asistentem slovenského europoslance.

Výsledkem však je především zisk. Kromě toho, že například Pavel Zítko pomáhá sbírat na tyto nesmysly peníze přes svůj transparentní účet, existují i eshopy, kde si například můžete zakoupit slovanskou košili a podobně. Tato sekta lidí pak jde tak daleko, že odmítá respektovat zákony České republiky. Naštěstí jim to není nic platné. Neznalost zákona neomlouvá a zákony musíte respektovat i pokud s nimi nesouhlasíte. Jedinou možností, jak se vyhnout zákonům, je se odstěhovat a požádat o občanství někde jinde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.