V komentářích a jinde je nám vyčítáno, že máme dvojí metr ve věci příčin úmrtí. Zatímco u umírajících s pozitivním testem zdůrazňujeme, že zemřeli na COVID-19, u očkovaných se snažíme spíše zdůrazňovat, že vakcína nebyla příčinou úmrtí.

Za prvé to není pravda. Pokud někdo skutečně dokáže, že vakcína proti COVID-19 byla příčinou úmrtí, vezmeme to jako fakt. Zatím nikde nic takového neexistuje. Existuje případ z Norska, kde lékaři připouští, že drobné nežádoucí účinky mohli stát za příčinou úmrtí 13 seniorů v terminálním stádiu jiných závažných onemocnění. Samozřejmě je otázkou, zda je vhodné očkovat seniory s dalšími závažnými problémy, protože pro ně i krátkodobá horečka může znamenat problém. Právě proto se v ČR upozorňuje na to, že vhodnost/nevhodnost očkování by měli lidé konzultovat se svým praktickým lékařem.

Především tu však jde o něco jiného. Je jednoduše prokazatelné, že od října v ČR prudce vzrostla celková úmrtnost. Ta v některých týdnech byla až dvojnásobná oproti normálu. Můžeme se tedy bavit o tom, na co zemřel ten či onen pacient. Důsledek pandemie je však jednoznačný. COVID-19 zkracuje životy lidí a umírají lidé, kteří by jinak v daný čas nezemřeli. Můžeme se bavit o tom, že někteří by třeba zemřeli za týden, měsíc, rok. Zatím to však nevypadá, že by celková úmrtnost se vracela k normálu, ba dokonce, že by klesla pod průměr. Až pokud by se to stalo, mohli bychom říci, že tomuto procentu lidí COVID-19 „jen“ zkrátil život. A to se nebavíme samozřejmě o tom, že spousta pozůstalých by dala vše za to, aby mohla být několik týdnů se svými blízkými. Nástup onemocnění COVID-19 je většinou velmi rychlý a někteří se nestihli se svými příbuznými ani rozloučit.

Naproti tomu u očkování nic takového nepozorujeme. Nevidíme velké množství lidí, kteří by jinak nezemřeli. Naopak. Například primář primární péče v Sarum South Dr. Dan Henderson je přesvědčen, že každých 20 naočkovaných může zachránit přibližně 1 život.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com