Ruská státní agentura Sputnik vydala zavádějící titulek: „V Norsku zemřelo 23 lidí po očkování vakcínou proti koronaviru od společnost Pfizer.“  V něm se píše o případu z Norska a i o dalších údajně podezřelých úmrtí po očkování vakcínou Pfizer, která má zabraňovat propuknutí onemocnění COVID-19.

A jaká je tedy realita. Norské úřady přiznávají, že nežádoucí účinky vakcíny jako je horečka a nevolnost, mohly vést k úmrtí některých velmi nemocných pacientů. Konkrétně se možná souvislost vyšetřuje u 13 pacientů. „U těch, jejichž zdravotní stav je velmi křehký, mohou i poměrně mírné vedlejší účinky vakcíny mít vážné následky. Pro ty, jimž tak jako tak již zbývá velmi málo života, může být prospěch z vakcíny jen nepatrný nebo vůbec žádný,“ zní v prohlášení pro agenturu Bloomberg. V Norsku se očkuje většinou vakcínou BioNTech/Pfizer, v menším množství vakcínou Moderna. Až dosud bylo očkováno 33 000 lidí, tedy 0,6 % populace, z velké části senioři.

Web Sputnik také zmiňuje případ z Portugalska. I jiná česká média přinesla zprávu o tom, že portugalská ošetřovatelka Sonia Azevedová zemřela poté, co jí byla aplikována první dávka vakcíny proti covidu od firmy Pfizer. Zprávu přinesly dezinformační weby CZ24.NEWS a Pravý prostor, ale i CNN Prima News. Následující den však vyšla zpráva portugalského ministerstva spravedlnosti, která uvádí, že předběžný výsledek pitvy 41leté zdravotnice prokázal, že její smrt „neměla s vakcínou nic společného“.

Dezinformační web Sputnik také zmiňuje případ floridského lékaře Gregore Michaela, který zemřel 16 dní po podání koronavirové vakcíny Pfizer. Tento případ se vyšetřuje a zatím není prokázána žádná souvislost mezi úmrtím a podáním vakcíny.

„Různá antivakcinační hnutí nás jistě již brzy začnou zásobovat případy lidí, kteří po aplikaci vakcíny do několika týdnů zemřeli. Mějte přitom na paměti, že pokud naočkujete velká čísla lidí, tak jich za prvé kvůli vakcíně mizivé množství skutečně zemře, ale že se začnou objevovat i časná úmrtí s vakcínou nijak nesouvisející, která budou tím markantnější, čím více budete očkovat seniory. Pokud byste naočkovali celou populaci ČR (tedy cca 10 milionů lidí), tak do měsíce bude cca 9,000 očkovaných spolehlivě po smrti. Pokud byste podali 10 milionům lidí chleba s burákovou pomazánkou a začali je sledovat, tak do měsíce budete na podobných číslech,“ píše stránka Medicína, Nemoci a Studium na 1. LF UK.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.