Jeho Eminence, kardinál Dominik Duka se ve středu 12. srpna 2020 na svém facebookovém profilu vyjádřil k situaci v Bělorusku.

Jeho stanovisko zde uvádíme ve screenshotu:

Bohužel se zdá, že se otec arcibiskup nedrží evangelia svatého Marka, které v kapitole 4, verši 23 cituje Ježíše slovy „Kdo má uši k slyšení, slyš!“

Sotvakdo může hovořit o nepřehlednosti situace, když informace o nestydatém falšování voleb byly k dispozici už od začátku srpna, když servery TUT.BY, Naša niva či Nexta už před středou přinášely videa jasně ukazující, že silové složky v Bělorusku bezdůvodně mlátily novináře (zde, zde a zde), unášely lidi, tloukly naprosto nezúčastněné osoby, které se neúčastnily žádných demonstrací, kdy byl zastřelen neozbrojený  demonstrant, o kterém pak běloruští (a ruští) dezinformátoři tvrdili, že na policisty vrhl výbušninu, kdy policisté zeleným antonem suverénně přejeli člověka. Už v úterý 11. srpna novinář Tomáš Vlach přímo z Minska referoval pro DVTV o situaci. Velmi podrobné informace poskytoval i twitterový profil Roman M nebo novinář Alexandr Mitrofanov. Informace bylo možné najít i na BBC či Novoj gazetě.“ Informace podporující podvody a násilí mohly pocházet pouze od Lukašenkových a ruských propagandistů, jejichž  rétoriku u nás sdílely známé dezinformační weby jako Arfa nebo Protiproud.

Chování a vyjadřování Jeho Eminence vyvolává v posledních pěti letech stále větší otazníky. Zažili jsme již jeho vstup do pochybného spolku ČSBS v Lidicích, kterému šéfovala univerzální kandidátka do všech funkcí a velrybářka Bobošíková, jeho podporu kázání Petra Piťhy, které obsahovalo konspirační nesmysly, angažování Jiřího Ovčáčka ke čtení z Písma na Velký pátek v katedrále svatého Víta, sdílení dezinformací z webu Gatestone Institute a naposled zmatky kolem pamětní listiny, jež měla být vložena do Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a k jejímuž podpisu Duka vedle prezidenta přizval i takové neosobnosti jako již zmíněnou Janu Bobošíkovou či Hanu Lipovskou (a předčitatele Ovčáčka). Nezbývá než trnout, jakého dalšího dna kardinál Duka dosáhne.


author