Petr Pavel je často terčem hoaxů a zavádějících tvrzení. Zaměňovány jsou ve veřejné prostoru například pojmy rozvědky a kontrarozvědky, nesmysly o něm šířil například Pavel Fischer a byl terčem pomlouvačné kampaně ze strany bývalého spolužáka, přičemž se později ukázalo, že svědectví o Pavlově minulosti řešil advokát, který zastupoval Rusko i Mrázka.

Na stranu druhou, ačkoliv je pravdou, že Petr Pavel sám osobě dokumenty o své minulosti zveřejnil, neprezentuje se úplně férově. Projekt Demagog.cz ověřoval jeho rozhovor pro pořad „Ptám se já“ pro Seznam Zprávy.

„Od roku 1988 do roku 1989 jsem studoval francouzštinu v Brně na jazykovém institutu a teprve potom jsem studoval dva roky odborný zpravodajský kurz. A ten už byl (…) v novém režimu,“ řekl Petr Pavel pro Seznam Zprávy. To však není úplně pravda. Do zpravodajského kurzu totiž nastoupil v září 1988 tedy před vypuknutím revoluce. „Petr Pavel se od září 1988 skutečně věnoval francouzštině, šlo ale o součást zpravodajského kurzu. Další zpravodajskou přípravu navíc začal už v září 1989, tedy za minulého režimu,“ konstatují analytici z projektu Demagog.cz. Také upozorňují, že „Petr Pavel v minulosti skutečně označil své členství v KSČ za chybu, odmítl nicméně negativně hodnotit své studium vojenského zpravodajství, které částečně probíhalo za minulého režimu.“

Nutno dodat, že se jedná o dávnou minulost. Po revoluci se řádně věnoval práci pro Armádu České republiky. Sobotkova vláda jej dokonce 21. července 2014 navrhla do úřadu předsedy vojenského výboru NATO pro období 2015–2018, jenž představuje po generálním tajemníkovi druhý nejvyšší post Severoatlantické aliance a do této funkce byl 20. září 2014 zvolen. Každý, kdo usiluje o funkce v NATO musí projít bezpečnostními prověrkami.

Spíše úsměvné manipulace se také dopustila Danuše Nerudová. Ta zveřejnila videoklip, jak vozí svého syna do školy po Brně. Lidé z Brna si ovšem všimli, že pokud by skutečně takto cestovala po Brně, jednalo by se o poněkud nelogickou a zdlouhavou trasu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.