Velmi bizarní teorie se nyní šíří na Facebooku. Stovky sdílení mají příspěvky varující před užívání jódu. Podle dezinformátorů je preparát od společnosti Pfizer, což zřejmě dokazuje snahu lidi nevědomky naočkovat proti COVID-19.

Jak celý nesmysl vznikl? Rusko momentálně samo začalo hrozit jaderným útokem. Respektive nevyloučilo použití jaderných zbraní. A to přilákalo i podivné prodejce doplňků stravy. Na internetu údajně vyskakují reklamy na lék ThyroSafe, který inzeruje na internetu společnost BTG za přehnané sumy. A dezinformátoři přišli s teorií, že výrobek vyrábí Pfizer a s teoriemi o nevědomém očkování. Ve skutečnosti není těžké dohledat, že lék vyrábí společnost Recipharm. Nic navíc nenasvědčuje, že by tento produkt byl prodáván v českých lékárnách. Jde ho koupit jen ze zahraničí, například přes Amazon.

Jód slouží jako prevence před řadou onemocnění. Je pro organismus nepostradatelný i v mírových časech a jeho nedostatek může způsobovat závažné zdravotní potíže. Slouží i jako ochrana proti jadernému záření. „Při jaderné havárii dochází mimo jiné k tvorbě radioaktivního izotopu jódu, který může poškodit lidský organismus. V takové situaci se podává dospělému 100 miligramů jódu, což je dávka přibližně tisíckrát vyšší, než jakou obsahují doplňky stravy. Takto dodaný neradioaktivní jód zasytí štítnou žlázu, díky čemuž se nevstřebává radioaktivní jód do tohoto orgánu. Ničivých dopadů jaderné havárie nebo atomového výbuchu je ale mnoho, včetně termobarických vln. Vznik radioaktivního jódu je tedy pouze jedním z následků,“ vysvětluje Michaela Bažantová. Státní úřad pro jadernou bezpečnost uvedl, že rozhodně není na místě užívat jódové tablety bez doporučení nebo dokonce preventivně. Různé jódové tablety jsou dostupné v lékárnách.

Je nepravděpodobné, že by Rusko k použití jaderných zbraní sáhlo. V případě, že by se tak stalo, ovšem jód může pomoci. Odmítnout ochranu samozřejmě může každý a je to jeho svobodná vůle, zda se v takovém případě bude vystavovat záření bez žádné ochrany. Problém těchto dezinformátorů však je, že své nesmysly jsou schopní šířit i mezi dětmi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.