SimilarWeb, který nabízí informace o návštěvnosti zpravodajských webů pomocí vlastních měření, zveřejnil čísla návštěvnosti za květen 2019. Na úvod je však nutné napsat, že daná čísla neznamenají počet unikátních čtenářů, ale počet návštěv.

Z čísel jde vyčíst, že web Parlamentní listy, který je na rozhraní klasického zpravodajského webu, bulváru a dezinformačního média pravidelně kolem 8 milionů návštěv. Konkrétně v květnu to bylo 8 470 000, v dubnu 7 850 000. To je zhruba dvojnásobek, co má například Forum24. Z webů, které se s čistým svědomím jdou označit za čistě dezinformační je na tom nejlépe Sputnik a AC24.cz. AC24.cz navíc od začátku roku roste počet návštěv. Zatím co na začátku letošního roku měl zhruba 1 250 000 návštěv, v květnu to už bylo 1 550 000 návštěv. Ještě větší návštěvnost má web ruské státník agentury Sputnik. Ten navštívilo v květnu 2 750 000 návštěvníků. Na třetím místě je Aeronet.cz. Ten se pohybuje kolem milionu návštěvníků. Obrovský progres do počtů čtenářů zaznamenal web Zastavmezloděje.cz. I přes obrovský progres však zatím necelých 200 000 návštěvníků. Na čtvrtém místě z dezinformačních médií je tedy pravděpodobně Protiproud.cz, který se pyšní přibližně 600 000 návštěvníky.

Na číslech je alarmující to, že například web Sputnik má více návštěv jak třeba Deník N (1 980 000 návštěv). Nutno však dodat, že počet návštěv nereferuje například o tom, kolik z čtenářů bere daný web skutečně vážně, nicméně podle času návštěvy návštěvníci na webu Sputnik stráví dvojnásobný čas, oproti Deníku N. Ještě hůře na tom je například web Respekt.cz. Ať co se stráveného času týče, tak počtu návštěv (1 310 000). Nutno však říci, že vydavatelství Economia jako hlavní zpravodajský web považuje Aktuálně.cz, který patří k nejčtenějším zpravodajským webům v ČR.

Ze zpravodajských webů je na tom stále nejlépe Idnes.cz (80 290 000 návštěv), následují Novinky.cz (72 020 000 návštěv). Na třetím místě je Blesk.cz, který má necelých 30 milionů návštěv. Těsně za ním je zpravodajský web Seznamzprávy.cz s 29 miliony návštěv. Pak už následuje zmíněný web Aktuálně.cz s 25 miliony návštěv. Zpravodajství TV Nova má kolem 19 milionů návštěv, Deník.cz má pak zhruba 12 milionů návštěv, těsně za ním pak je i zpravodajský web Lidovky.cz. SimlarWeb bohužel nedisponuje statistikami webu ČT24.cz.

Nutno však znovu upozornit, že toto číslo informuje jen o počtu návštěv. Jde předpokládat, že například Parlamentní listy mají své vyhraněné čtenáře, který pravidelně navštěvují jen jejich web, zatímco největší zpravodajské weby budou navštěvovat i lidé, které se o politiku a dění nezajímají pravidelně. K potvrzení tohoto předpokladu by však byla nutná sociologická studie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.