Hynek Blaško je český důstojník v záloze, který v armádě působil jako generálmajor. Za tu dobu, co je ve výslužbě však Hynek Blaško zřejmě zanevřel na českou armádu a zapomněl i na to, že je členem NATO. Ve svých rozhovorech pro Parlamentnílisty.cz šíří proruské konspirace. Například odmítá to, že proruští separatisté sestřelili na Ukrajině, za pomoci ruské techniky, civilní letadlo. Ve skutečnosti existuje i video, ve kterém se proruští separatisté chlubí kusy sestřeleného letadla. Vyšetřovatelé přitom navíc ze satelitních záběrů zjistili, že vojenská technika, která letadlo sestřelila, vyjela ze základny ruské armády. V jiném rozhovoru zase tvrdil, že obyvatele Prahy nemají nikde rádi údajně kvůli tomu, jak volí, v dalším pak třeba nazýval své odpůrce magory. V poslední době se stal doslova hvězdou dezinformační scény. A zřejmě to mu pomohlo, že byl vykroužkován z 8. místa kandidátky SPD a stal se europoslancem. Získal 47 tisíc preferenčních hlasů a přeskočil i Ivana Davida, který se ovšem stal také poslancem Evropského parlamentu. Hnutí SPD získalo 9,14% hlasů a skončilo na pátém místě, tedy o stupínek hůře jak ve volbách do poslanecké sněmovny.

Řečí čísel. Hynek Blaško poskytl Parlamentním listům za poslední rok 12 rozhovorů. Web Parlamentní listy o něm za stejné období napsal dalších 11 článků (do eurovoleb). Takzvané Svobodné rádio s ním jen letos odvysílalo čtyři rozhovory (1, 2, 3, 4). Více o rádiu zde. Za Blaška se přimluvil na poslední chvilku i Aeronet. Publicitu generálovi ve výslužbě dělat i projekt Žarka „Raptora“ Jovanoviče RAPTOR TV (1, 2, 3). Ochotně odpovídal například i pro ruský Sputnik.

Největší míru zásluhy však za jeho úspěchem mají sociální sítě. Především Facebook. Různé koláže s jeho jménem a citáty se staly v skupinách šířící konspirační teorie a podporující Rusko doslova hitem (1, 2, 3). I takovou sílu mají dezinformační média. Poučíme se a začne je brát někdo skutečně vážně?


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com