Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulém týdnu informace o tom, že po očkování proti Covidu zemřelo v jednom týdnu několik pilotů British Airways (BA), což mělo vést ke „krizovému jednání” s britskou vládou o pozastavení létání pro očkované piloty. Tvrzení o britských pilotech se šířila například prostřednictvím tohoto článku, který obsahuje odkaz na video online pořadu Hugo Talks známého odmítavým postojem k vakcínám.

Je sice pravda, že zmíněné aerolinie v krátké době přišly o několik pilotů, ale jejich úmrtí spolu nijak nesouvisí a společnost i vláda odmítly, že by spolu vedly krizová jednání o pozastavení létání již očkovaných pilotů. Sarah Branch z britské regulatorní agentury pro léky a zdravotní péči MHRA v rozhovoru 23. června 2021 řekla: „Není nám známo, že by piloti BA zemřeli po podání vakcíny proti Covidu, a s BA ani s jinými aeroliniemi jsme nevedli debatu o tom, že by se pilotům očkovaným proti Covidu mělo zakázat létání.” Dodala, že „v současnosti neexistují žádná omezení” pro zaměstance po očkování, a to ani v letecké dopravě, ani v jiných sektorech.

AFP se však podařilo najít zprávu o smrti pilota BA jménem Nicholas Synnott. Podle britského listu The Independent Synnott strávil „rekordních 243 dnů v nemocnici v Texasu, kde se léčil na Covid-19” a po návratu do Velké Británie zemřel v nemocnici.

Tvrzení o údajné spojitosti mezi očkováním a smrtí pilotů a o „krizových jednáních” BA s britskou vládou se objevila i v tomto videu známého dezinformátora Pavla Zítka, který dlouhodobě šíří nepravdivé informace o Covidu a vakcínách prostřednictvím kanálu TV Světlo. Tvrdí například, že aerolinky nyní odmítají přepravovat pasažéry očkované proti Covidu, což AFP již vyvrátila zde. Více v článku AFP.

Fotografii chlapce v soudní síni sdílelo v červnu 2021 více než 10 tisíc uživatelů na Facebooku. Podle příspěvků je na fotografii 15letý chlapec obviněn z krádeže jídla z amerického obchodu pro svou nemocnou matku. „15letého chlapce přistihli při krádeži v americkém obchodě. Při pokusu o útěk chlapec také nešťastnou náhodou převrátil poličku, “píše se v příspěvku zveřejněném 9. června 2021 na Facebooku. Kromě fotografie příspěvek obsahuje dlouhý text – údajný dialog mezi soudcem a 15letým chlapcem, který měl z obchodu ukrást chléb a sýr pro svou nemocnou matku.

Tvrzení z příspěvků jsou však nepravdivá, chlapec na fotografii byl odsouzen kvůli vraždě svého nevlastního sourozence v roce 2011. Analytici z AFP Myanmar vyvrátili nepravdivé tvrzení už v červenci 2020 a dohledali i originální fotografii.

Při vyhledávání jména Cristian Juan Fernandez jsme prostřednictvím Googlu našli několik článků o daném případě ( zde nebo zde). V článku, který 19. října 2011 zveřejnil zpravodajský web televize Fox News, se zmiňuje, že dvanáctiletý chlapec Cristian Fernandez byl nejmladší osobou, jaká byla kdy obviněna jako dospělá, z vraždy, která se stala ve městě Jacksonville na Floridě. Cristian Fernandez byl stíhán na základě obvinění prokurátora z vraždy svého dvouletého nevlastního bratra Davida, jehož násilně strčil do police s knihami a způsobil mu vážné poranění lebky a masivní vnitřní krvácení. Více v článku AFP.


author