Jak už jsme psali, strana PRO rozšířila formulář s žádostí o vyjmutí dítěte z výuky tématu LGBT ve škole. Nesouhlasí s údajnou „LGBT a genderovou ideologií“. Ministerstvo školství nyní správně došlo k názoru, že školy k formulářům nemusí brát ohled.
„Ze školského zákona i z názoru Nejvyššího správního soudu vyplývá, že filozofických či náboženských i světonázorových hodnot se ve větší či menší míře dotýká celá řada vyučovaných témat, není proto možné čistě z tohoto důvodu zcela vylučovat žáka z obsahu vzdělání,“ uvedla Tereza Fojtová, mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Odkazuje na rozhodnutí soudu, kterým v roce 2011 odmítl zrušit pasáže Rámcového vzdělávacího programu na téma sexuálního zdraví. Toto rozhodnutí má logiku. Podobný formulář by mohli vytvořit například i zastánci ploché Země, přičemž dítě by muselo být vyjmuto z celé výuky zeměpisu, protože se učí za pomocí zeměpisu. Nebo komunističtí či neonacističtí rodiče by se mohli rozhodnout, že jejich dítě nebude seznámeno se zločiny komunismu nebo s holocaustem. LGBT téma má přesah do nejrůznějších předmětů. V dějepisu se děti učí o potlačování lidských práv v minulosti, v zeměpisu zase, že ne všechny státy světa dodržují základní lidská práva (islámské, Rusko…).
„Pokud má rodič za to, že je výuka v rozporu s legislativou, může se s podnětem obrátit na Českou školní inspekci,“ dodala Fojtová. „Zatím se na nás s tímto tématem nikdo neobrátil,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Obecně platí, že děti se nemusí účastnit pouze nepovinných aktivit jako jsou kroužky či výlety. Pokud je téma součást povinné výuky, omluvit dítě můžete, ale neznamená to, že by si znalosti nemuselo doplnit a z tématu nebylo zkoušeno. LGBT může být probíráno například v předmětech jako rodinná výchova, občanská výchova, přírodopis, biologie, dějepis a jiné. Spousta škol má v školní řádě navíc ustanovení jako: „Žák chodí do školy pravidelně a včas podle rozvrhu hodin a účastní se činností organizovaných školou“ nebo „řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat, účastnit se vyučování podle rozvrhu, účastnit se aktivit organizovaných školou“.