Strana PRO Jindřicha Rajchla sepsala a šíří formulář pro rodiče, který nesouhlasí s údajnou „LGBT a genderovou ideologií“. Na základě formuláře žádají o vyjmutí dítě z výuky, pokud se ve škole bude vyučovat dané téma. „V návaznosti na výše uvedené Vás oficiálně žádám o vyjmuti mého syna/dcery z jakékoli výuky či ovlivňování týkajícího se oblasti LGBTQ+, genderových ideologii a podobných témat, ať jsou předávána jakoukoli formou (hra, film, přednáška, čtení knih, divadlo atp.). Velmi si vážím Vaší pedagogické práce, kterou vnímám jako poslání. Věřím zároveň, že budete plně respektovat mé rozhodnutí, které vychází nejen ze zdravého rozumu, ale i z randomizovaných vědeckých studií o škodlivosti výuky a popularizace výše uvedených témat. Toto záměrně ovlivňování dětí na základě společenské poptávky a lobbingu zájmových skupin často vede k nevratným fyziologickým i psychickým poškozením dítěte,“ tvrdí PRO.
O jaké randomizované studie se opírá, strana nezveřejnila. Tak či tak však formulář odporuje školním řádům a zásadám školství. Obecně platí, že děti se nemusí účastnit pouze nepovinných aktivit jako jsou kroužky či výlety. Pokud je téma součást povinné výuky, omluvit dítě můžete, ale neznamená to, že by si znalosti nemuselo doplnit a z tématu nebylo zkoušeno. LGBT může být probíráno například v předmětech jako Rodinná výchova, Občanská výchova, Přírodopis, Biologie, Dějepis a jiné. Spousta škol má v školní řádě navíc ustanovení jako: „Žák chodí do školy pravidelně a včas podle rozvrhu hodin a účastní se činností organizovaných školou“ nebo „řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat, účastnit se vyučování podle rozvrhu, účastnit se aktivit organizovaných školou“.
„Přestože si široká veřejnost myslí, že LGBT+ lidé u nás nijak diskriminování nejsou, realita je taková, že v posledních pěti letech se s diskriminací a obtěžováním kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě setkalo 55 % LGBT+ osob. Nejčastěji šlo o nadávání (39 %) a zesměšňování (37 %), s fyzickým či sexuálním napadením nebo vyhrožováním násilím má osobní zkušenost 15 % dotázaných. Školy jsou bohužel místem, kde se lidé s těmito jevy potkávají nejčastěji,“ píše se ve výsledku největšího výzkumu mapujícího situaci LGBT+ lidí, který provedla kancelář Veřejného ochránce práv. Terčem šikany navíc nejsou pouze LGBT+ studenti, k šikaně mnohdy stačí jen domnělá příslušnost k menšině. Tedy obětí šikany se může stát i heterosexuální chlapec, který má z pohledu ostatních vybočující zájmy, třeba závodně tančí.