Slibovali „nenásilnou revoluci“. Na jejich výzvy však zareagovalo méně lidí než minule. Ačkoliv někteří řečníci lhali, že demonstrace na Václavském náměstí se účastnilo více lidí než 3. září, podle policie a pozorovatelů na místě to nebyla pravda. V součtu i s demonstracemi v dalších městech se včerejších demonstrací účastnila asi polovina lidí oproti té minulé. Policie počet protestujících v Praze odhadla na „nižší desítky tisíc“. Část demonstrantů navíc odešla před jejím koncem. „Řady demonstrantů pomalu řídnou, demonstrace se chýlí ke konci a pro hodně lidí už je to dlouhé,“ psaly například Seznam Zprávy.

O co méně přišlo lidí, o to více se chovali verbálně agresivně. Na Facebooku se například objevilo video, jak dav lidí sprostě nadává ženě, která údajně měla provokovat. „Podle instrukcí organizátorů se má na každého možného provokatéra ukázat prstem a volat policii. Jak to vypadalo v praxi, se nám podařilo natočit v případě mladé ženy. Několik lidí ji častovalo urážkami,“ píše Praha IN. Za provokatéra tedy mohl být označen prakticky kdokoliv.

Mikuláš Minář pro změnu zveřejnil příběh ženy, která se do vestibulu metra beze slov postavila s transparentem „Sláva Ukrajině“. „Ten papír jsem namalovala někdy v únoru nebo březnu a měla jsem ho celou dobu vystavený na balkóně. Z vděčnosti, že Ukrajina tvoří hráz proti Rusku. Nechci mít Putina za humny. Mám strach o sebe a svoji dceru. Jaké byly reakce? Podle nejčastějšího výskytu sestupně… nejčastěji sprosté nadávky (krávo, kurvo, ty jsi blbá, fašistko), výkřiky odporu (fuj, táhni zpět na Ukrajinu, vypadni, co si to dovoluješ), pak nenávistné pohledy, kroucení hlavou, dále poměrně často na mě hajlovali. Pár lidí si mi odplivlo k nohám. Jedna starší paní mě bouchla deštníkem do cedule a šla dál. Jedna jiná paní ke mně přišla zezadu a ceduli mi urvala. Naštěstí jsem ji vytrhla zpět. Šla dál beze slova,“ zveřejnil Mikuláš Minář svědectví ženy.

Jak už jsme psali v statusu na Facebooku, organizátoři cenzurovali také vlastní řečnici. Jedním z řečníků byla totiž také Christine Andersonová, europoslankyně německé krajně pravicové AfD. „Ve svém projevu říkala, že Česko má také zkušenost s tyranií. Mluvila o době před rokem 1989, kdy bylo Česko v područí Sovětského svazu, a dodávala, že se z toho vymanilo. Ovšem nutno říct, že to byl projev v angličtině, poté organizátory překládaný do češtiny a překlad byl, řekněme, velmi volný. Myšlenky nebyly úplně dodrženy tak, jak je Christine Andersonová říkala, a v některých příkladech to byly věty naprosto jiné,“ redaktorka ČT Kateřina Trnková. Chyběla právě například zmínka o sovětské okupaci a komunistické totalitě.

Za demonstrací stáli přední dezinformátoři. Například v Brně ji organizovala Petra Rédová, která předtím o víkendu pohořela ve volbách do senátu. V Praze akci opět oficiálně pořádal Ladislav Vrábel, který je také znám dezinformačními videi a zároveň je podporovatelem Ruska a čelí řadě exekucí. A druhým organizátorem byl Jiří Havel.

Organizátoři pražského protestu požadují mimo jiné, aby stát zajistil smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny. Požadují demisi vlády a vystoupení z NATO, EU, OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) a odmítají přijetí eura.

FOTO: Petr Zewlak Vrabec


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.