Herní vývojář Daniel Vávra před pár týdny napsal pro server Neviditelný pes článek ohledně hurikánů v USA. Jeho výtvor jsme zhodnotili jako pavědecké hlouposti. Dnes 30. října sdílel na svém profilu na FB příspěvek, který se věnuje globálnímu oteplování a jak asi nikoho nepřekvapí opět zpochybňuje, zda se země vůbec otepluje.
Vávra sdílí obrázek ze sociální sítě X uživatele Chris Martz s textem ‘Tady je mapa, kterou klima alamisté nechtějí, abyste viděli. Nejvyšší teploty v USA podle států. Z padesáti států 38 (76%) z nich má zaznamenanou nejvyšší teplotu před rokem 1955. 46 (92%) států mají teplotní maxima starčí než 30 let. Tyto klepy o dezprecedentním horku nejsou z mapy evidentní’.
V první řadě je potřeba říct, že Chris Martz není důvěryhodný zdroj informací a můžeme jít ještě dál a říct, že Martz je dezinformátor a lhář. Jde o studenta meteorologie, který ma na kontě několik potvrzených dezinformací. Tedy žádný vědec, který by se orientoval v otázkách klimatu. Jeho obrázek s teplotními maximy je zavádějící, protože globální oteplování potvrzují dlouhodobé průměry, nikoli nejvyšší naměřené teploty. Pokud se podíváme třeba na nejvyšší naměřené teploty v Texasu, tak rekord je skutečně z roku 1936, ale dalších 7 nejvyšších teplot bylo naměřeno od roku 1980 do 2024. Hned tři údaje jsou z roku 2023.
Daniel Vávra tento obrázek doprovází vlastním komentářem ‘Mapa teplotních rekordů ve státech USA. Pouze ve třech státech byl teplotní rekord po roce 2000. Zřejmě ještě nepřišli na to, že to musí měřit po minutách na letištní ploše, když okolo roluje Boeing, jehož motory foukají na meteostanici, jako to dělají v Anglii (ano, teplotní rekord v Londýně je skutečně toto) a začalo jim to tam pak hezky vyskakovat. Nebo nebrat skutečnou teplotu, ale pocitovou a nějak hezky si nastavit vzorce jak se ta pocitová teplota počítá a ideálně to měřit podobně jako soudruzi v Riu někde u dálnice v pralese, kde je vlhkost vzduchu 100%. To pak je pocitovka najednou 70 stupňů Celsia i když je v reálu 30.’ Zaujme detail ohledně měření teploty v Anglii, kde údajně měří teplotu ovlivněnou horkými spalinami z motorů proudových letadel. Přestože Vávra píše s jistotou, že to tak bylo, fakta jsou ale jiná než ‘teplotní rekord v Londýně je skutečně toto’.
Že by horké plyny z motoru letadla ovlivnily měření, zkoumal blogger Clive Best, podle jeho závěrů v době naměřeného maxima mělo přistávat rychle za sebou nekolik letadel a přistávací dráhu opouštět cestou, že vítr mohl spaliny zavát k meteorologické stanici u letiště. On sám se kloní k závěru, že takové ovlinění je pravděpodobné, ale v reakcích pod svým textem dodává, že žádný další příklad ohledně přistávajících letadel a zvýšení naměřené teploty nenašel.
Oficiální zdroje ale popisují události zcela jinak a ať už jde o provozovatele měřící stanice, který říká, že za dekády měření nejsou pochybnosti o důveryhodnosti stanice.
Podobně situaci popisuje Standard, za vysokou naměřenou teplotou je městský tepelný ostrov. Asfalt, beton nebo kovy, které na přímém slunečním záření absorbuje sluneční záření a vyzařují telepné infra záření.