Pokud bychom vyhlašovali soutěž tragéd roku, horkým kandidátem by byl aktivista Daniel Novák z Nymburka. Ten loni proslul výmyslem, že odjel do Ruska. Ve skutečnosti si fotografie stáhl z internetu a v době kdy “byl v Rusku”, byl viděn v Moravské Třebové. Následně začal na internetu vyhrožovat, když se vyfotil s plynovou zbraní v ruce nebo vedle veteránského vozu armády.

A vyhrožovat nezačal jen na internetu, ale i nám. Dokonce na nás podal trestní oznámení. To bylo odloženo, ale naopak se přiznal, že nás počastoval řadou urážek. Kromě toho například urážel policisty se zdviženým prostředníčkem. Výsledek? Městský úřad v Nymburce ho potrestal čtyřtisícovou pokutou a nařídil mu zaplatit tisíc korun jako náklady řízení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.