Na Facebooku se šíří další video, které se snaží vzbudit dojem, že na Ukrajině snad ani žádná válka neprobíhá. Záběry ukazují plné ulice lidí, plné pláže v Oděse v létě nebo domy, které se podařilo opravit. Video přitom sdílí tisíce lidí a snaží se naznačit, že lidé nemají důvod z Ukrajiny prchat.

Faktem je, že ačkoliv se lidé na Ukrajině snaží žít normální životem, Rusko stále útočí například i na Kyjev. V prosinci na hlavní město podniklo minimálně pět útoků. Rusko útočí na západ Ukrajiny, například na město Lvov. Lidé v Oděse se v létě opravdu koupali i v moři. Úřady to však nedoporučovaly, později to dokonce zakázaly poté, co Rusku nastražilo do moře miny.

Ukrajinci se samozřejmě snaží žít normální život. To, že je vedená válka, samozřejmě neznamená, že nemůže fungovat v nějaké formě hospodářství země. Ostatně bez funkčního průmyslu nebo zemědělství by to ukrajinská armáda měla ještě složitější. To však ovšem neznamená, že na Ukrajině je bezpečno. Můžeme se také tázat, zda lidé, kteří sdílí video, by nechali své rodiny v zemi, která je neustále ostřelovaná nepřítelem a umírají zde například i děti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.