Je neuvěřitelné, čemu všemu lidé jsou schopni věřit. 14 tisíc sdílení má pasáž rozmluvy Vladimíra Kapala a proruského aktivisty Martina Kollera na Svobodném rádiu. Vladimír Kapal je známý notorický lhář, který si například vymyslel, že byl poslancem ČSFR a hlasoval proti rozdělení republiky. Martin Koller vystupuje jako vojenský analytik, ale ve skutečnosti lobuje za zájmy Ruska, ostatně v Rusku i dlouhou dobu žil.

Ve videu vykládají o nějaké příhodě, kdy údajně slovenské železárny platí za plyn podle starého ceníku, protože se jedná o americkou společnost a neplatí pro ni sankce na ruský plyn. Ve skutečnosti samozřejmě žádné sankce na ruský plyn neexistují. Rusko prostě jednoduše Evropě plyn zavřelo ačkoliv s ním mohlo obchodovat dál bez sankcí. Domácnosti, ale firmy platí za plyn takovou cenu, kterou si vyjednaly. Nejlépe na tom jsou domácnosti a firmy, které si nechali zafixovat ceny energií někdy v létě loňského roku na 3 roky dopředu. To však mohl udělat kdokoliv a lze tedy jen říci, že případně železárna se zachovala prozřetelně.

Koller se ve videu následně věnuje ceně elektřiny. Stěžuje si, že ČEZ prodává elektřinu za cenu lipské burzy, ačkoliv 90 % elektřiny prodává v ČR. I v tomto případě se jedná přinejmenším o zavádějící informaci. Tržní cenu elektřiny totiž platí jen ti, kteří kývli na spotové ceny. Je faktem, že některé firmy v minulých letech dobrovolně přešly na spotové ceny elektřiny z toho důvodu, že to pro ně bylo výhodnější. Bohužel tyto ceny mají i některé domácnosti. Ostatní stále kupují elektřinu podle ceníků, ke kterým se zavázali. I tyto ceny rostou, protože rostou mj. náklady na výrobu elektřiny.

Dobrou zprávou však je, že cena elektřiny postupně klesá. Ceny na burze klesají, ale dodavatelé zdražují. Až budou ceny zastropované, není jisté, že v případě výrazného poklesu cen elektřiny nebo plynu, se bude dodavatelům chtít také dobrovolně snížit ceny. V té době by mohly být výhodné zase ceny podle spotového trhu, které budou klesat okamžitě podle aktuálního vývoje cen na burze.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.