V Českém rozhlase se bohužel zřejmě drží trendu, že když necháte 5 minut hovořit Žida a následně 5 minut Hitlera, je vše v pořádku. Analytik Martin Koller dostal totiž prostor v pátek ve speciálu radiožurnálu o Ukrajině. Kromě lží o údajných fašistech na Ukrajině, o kterých už náš web psal, přišel například s tezí, že z Ukrajiny utíkají hlavně muži a jedná se o „ekonomické migranty“. To samozřejmě není pravda. Data k 17. březnu ukazují, že z celkového počtu uprchlíků z Ukrajiny tvořily 86 % ženy a děti.

Zprávy o problémech ruské armády označil za „propagandu evropských médií“. Když moderátorka Šterchová zmínila, že i vojenští analytici upozorňují na možné problémy ruských sil na Ukrajině, poznamenal: „Asi máme každý jiný informace.“ Podle Kollera nasadila Ruská federace na Ukrajině pouze 20 % z celkového počtu své vojenské síly. „Proč by nasazovala sílu v podstatě zbytečné válce? Musí se chránit při případném útoku ze strany NATO,“ uvedl.

Radiožurnál se skrz sociální sítě za zahrnutí Kollerova výstupu do poledního publicistického bloku omluvil. „Jeho účast ve vysílání považujeme za důsledek naší nedostatečné přípravy,“ uvedl Radiožurnál na Twitteru.

Připomeňme, že Martin Koller je člověkem, který dlouho žil v Rusku a pro Parlamentní listy opakoval pozice Kremlu. Týdeník ECHO pak přinesl zjištění o jeho velice aktivním udavačství na přelomu 70. a 80. let. „Týdeník ECHO upozorňoval rovněž na skutečnost, že Kollerovy názory hodně kopírují názory Moskvy na ukrajinský konflikt. A v sobotu to Koller opět potvrdil. Vzhledem k jeho minulosti aktivního spolupracovníka komunistické tajné služby, který udával kolegy například za poslouchání západních rozhlasových stanic, nemusí být jeho názory zcela objektivní,“ psal týdeník v roce 2014.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.