V souvislosti se sbírkami na postižené po tornádu či povodních se šíří nepochopitelné lži týkající se organizace Člověk v tísni. Nyní se i šíří, že zaměstnanci organizace z peněz ze sbírek si rozděluje enormní odměny. „Regionální ředitelka za 300 300 korun, ředitelka mise 678 900, proplacené kafíčko o pauzičce nebo asistent za 418 200. Máme detailní rozpočet jednoho projektu Člověka v tísni,“ stojí v textu.

„Jde o pět let starou lež webu Parlamentní listy, kterou různí šíbrové občas ofotí a protočí na sociálních sítích. Naposledy letos v květnu Andrej Babiš, který pravděpodobně testoval, jak mu téma zafunguje na facebooku. Článek se snaží vytvořit dojem, že bereme vysoké platy a flákáme se, což mě za kolegy vždycky vytočí do běla. Čistá měsíční mzda regionální ředitelky tehdy vycházela na 41 675 Kč, mzda ředitelky mise na 46 973 Kč. Autora ale vůbec realita nezajímala, nikdy nás nikdo nekontaktoval, zmanipulovali data z veřejně dostupného rozpočtu, jak se jim to hodilo, uváděli superhrubé mzdy rozpočtu na tři roky a snažili se vytvořit dojem, že si rozdáváme statisíce. Nezajímalo je porovnání s platy na obdobných pozicích ve státní správě nebo byznysu, kde by kolegové dostali dvoj- i trojnásobné mzdy. Kolegyně měly mimochodem ze zmíněného projektu měsíčně 6 668 Kč a 17 380 Kč, ale takový detail Parlamentní listy nezajímal, chtěly nás jen očernit,“ říká k dezinformaci, která se šíří o platech pracovníků humanitární a lidskoprávní organizace Člověk v tísni vedoucí jejího mediálního oddělení v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Tomáš Urban.

„Platy našich lidí jsou v přepočtu řádově nižší a v porovnání se státní správou nebo soukromým sektorem podprůměrné. Stejně je to s dalšími ciframi, kterými se PL a Andrej Babiš snaží šokovat: Jsou špatně sečtené, nezohledňují podíly z projektů a pracují se superhrubou mzdou,“ dodává Člověk v tísni.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.