Na Facebooku se šíří další ubohý útok na nevládní organizaci Člověk v tísni. Má se týkat sbírky po povodních a autoři upozorňují, že organizace rozdala „pouze“ 168 milionů korun z 484 milionů. To je sice fakt, organizace však v stejné tiskové zprávě uvádí, že v regionu bude působit minimálně ještě do poloviny příští roku a kromě toho také vyplatila část peněz formou hmotné pomoci.

„Na základě výzvy SOS Povodně darovali dárci 490 milionů korun (380 milionů přímo do sbírky, dalších 110 milionů poslali firemní dárci na konkrétní účely spojené s odstraněním následků povodní). Z Klubu přátel jsme na okamžitou pomoc uvolnili 1 milion korun. Vyplácíme plošné finanční dary na pokrytí nejnutnějších výdajů, do začátku prosince jsme vyplatili přes 170 milionů korun. Celkově tímto způsobem podpoříme přes 3 600 domácností. U nejvíce ohrožených obyvatel bude podpora pokračovat i později. Do postižených obcí ‎jsme dodali materiální a potravinovou pomoc za více než 16 milionů korun. Taktéž jsme dodali Ikea karty v hodnotě 10 milionů. Taktéž jsme dodali 200 kalových čerpadel, 500 vapek, 15 benzínových generátorů, 100 odvlhčovačů vzduchu a zapůjčili jsme 24 bagrů. Na místa zasažená povodněmi jsme dovezli 2 kamiony s 55 000 litry pitné vody a také jsme finančně podpořili potravinové banky,“ uvádí Člověk v tísni.

168 milionů byla v době vydání zprávy tedy jen částka přímé pomoci. Nezahrnovala potravinovou a materiální pomoc, „Na místě budeme působit minimálně do poloviny příštího roku,“ dodává Člověk v tísni.

Postupná pomoc je logická. Právě mrazy způsobují škody i na domech, které se původně jevily staticky v pořádku. Kdyby Člověk v tísni a další neziskové organizace všechny prostředky rozdaly okamžitě, na tyto lidi by logicky již nezbylo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.