Facebookem se šíří další příspěvek, který závidí lidem utíkajícím z Ukrajiny to, že dostávají za určitých podmínek podporu 5 000 Kč na osobu. Ta je navíc omezena jen na lidi, kteří nedostávají stravu. „Cizinci s dočasnou ochranou se za kalendářní měsíc, v němž mu byla udělena dočasná ochrana, vyplatí humanitární dávka (dále jen „dávka“) ve výši 5000 Kč; to neplatí, je-li cizinci s dočasnou ochranou bezplatně poskytnuto ubytování, celodenní strava a základní prostředky osobní hygieny,“ píše se v zákoně.

„Česká matka +1 dítě do 6ti let = 5.520,- Ukrajinská matka = 10.000,- Česká matka +dítě do 6 let +dítě do 15 let = 7940,- Ukrajinská matka = 15.000,“  vypočítává manipulativní příspěvek. Příspěvek pracuje s jednoduchým výpočtem humanitární dávky proti životnímu minimu v ČR. Zapomíná však, že podpora 5 000 Kč na osobu pro lidi z Ukrajiny je časově omezena na maximálně 5 měsíců. Kromě toho Češi dostávají další podporu. Například příspěvek na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi. Děti pak mají nárok ještě na přídavky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.