Velení ukrajinského letectva 27. června oznámilo, že ruské bombardéry TU-22M3 shodily dvě řízené střely Ch-22 (rusky: X-22) na obchodní centrum Amstor v Kremenčuku, městě v regionu Poltava. Během několika hodin po útoku začaly internetem kolovat falešné, prokremelské narativy zpochybňující tuto agresi.

Rusové tvrdili, že nákupní centrum bylo zavřené. Což nebyla pravda. Kromě toho, krátce po zveřejnění videa o bombovém útoku na Amstor se na Telegramu objevila zpráva, že raketa minula nákupní centrum.

Specialisté projektu Bellingcat lokalizovali místo, odkud video pochází. Na fotografii níže můžeme vidět objekty viditelné ze snímku kamery přilehlého parku, která zaznamenala okamžik dopadu a nápadné objekty, které jsou následně zakresleny v mapě. K výbuchu došlo v oblasti mezi vyznačenými objekty a dokazuje, že k útoku došlo na obchodní centrum Amstor v Kremenčuku.Bellingcat lokalizacja

Další verzí vysvětlující požár v obchodním centru, který se objevil na proruských účtech na sociálních sítích a byl oficiální verzí šířenou ruským velvyslancem při OSN, bylo vysvětlení, že požár v Amstoru založili ukrajinští vojáci. Měl to dokázat  údajný nedostatek žen v nahrávkách hořící budovy. Tento argument lze snadno vyvrátit další nahrávkou, natočenou těsně po útoku. Zobrazuje ženu na pozadí kouře způsobeného bombardováním.kobieta w Amstor

Zdroj: FakeNews PL


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.