Ruskou federací podporovaný dezinformátor Jirka Černohorský, mezi jehož největší životní úspěchy patří statisícové exekuce, adresa bydliště na městském úřadě a že ho vyšetřuje NCOZ, opět šíří lži. Tentokrát si vzal na paškál dopad raket na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku.

Podle něj je totiž zvláštní, že na jednom videozáznamu je čas 15:56:51 a na druhém, zachycujícím nedaleký park, je čas 15:59:05. Má to dokazovat, že „trosky centra letěli oklikou přes Kyjev“. Pomineme-li to, že kamerový je systém ne vždy napojen na centrální čas, především na Kremenčuk dopadly dvě ruské rakety. Jeden záznam tedy ukazuje první dopad rakety přímo na centrum, druhý pak na nedalekou průmyslovou zónu, která možná byla cílem útokem. Tak nebo tak si útok Rusů vyžádal desítky obětí.

Na jiném videu se Jiří Černohorský a Lenka Tarabová diví, že RegioJet vypravuje na Ukrajinu komfortní lůžkové vlaky. Fakt je, že takové vlaky RegioJet vypravuje, ale spoj byl přerušen od ruského útoku na Ukrajinu až do 6. června. RegioJet znovuobnovením spojení reaguje na vysokou poptávku ukrajinských rodin, které se chtějí vrátit za příbuznými a přáteli. Dosud lidé jezdili hlavně autobusy a platili 1000 až 1200 korun za jízdenku do Lvova. Pro držitele ukrajinských pasů bude jízdenka z Prahy do Lvova stát 229 korun, do Kyjeva 639 korun. RegioJet tak motivuje lidi, kteří se mají kam vrátit, aby tak učinili. To je podle dezinformátorů také špatně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.