Na Facebooku se šíří další koláž, která zpochybňuje práci policie při zásahu na Filozofické fakultě. Tentokrát se dokonce konspirační teoretici snaží naznačit, že útočník není po smrti, ale dokonce útočníkem byl zasahující policista. Má to dokazovat shodná bradavice nad rtem útočníka a jednoho z policistů při zásahu.

Jakkoliv tato teorie je už za hranou veškeré slušnosti (a jde pochybovat i o příčetnosti sdílejících), rádi bychom upozornili na fakt, že v originální fotografii zasahující policista zřejmě ani žádnou bradavici nad rtem vůbec nemá, případně velmi nevýraznou. Jde se o tom přesvědčit na fotografii publikované 21. prosince v 17:52.

Policie také už vysvětlila, proč tak rychle přišla s teorií, že střelec na fakultě je zároveň vrahem z Klánovického lesa. Útočník totiž po sobě zanechal dopis na rozloučeno, ve kterém líčí co provedl. „V Hostouni byl při ohledání místa činu nalezen dopis na rozloučenou, ve kterém se vrah z Klánovického lesa ke svému činu přiznává. Co přesně bylo dále obsahem dopisu a další podrobnosti k případu, nemůžeme v současné době sdělit, protože prověřování celé události nadále probíhá a mimo jiné stále probíhají výslechy dalších lidí, tudíž bychom zveřejněním takových informací mohli narušit další vyšetřování,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Aleš Svoboda nejprve lhal lidem, že policie pracuje s teorií, že útočník byl z Ukrajiny. Respektive to měl naznačit anonymní zdroj od policie. Nyní mu jiný anonymní zdroj údajně prozradil, že dopis byl napsán na počítači. Jedná se o toho samého Aleše Svobodu, který si vymyslel zásah policistů u něj doma krátce po podání trestního oznámení na Víta Rakušana. Policie písemně potvrdila, že žádný takový zásah se nestal. Svoboda také tvrdí, že „někdo založil profil na Telegramu pod jeho jménem, někdo napsal dopis kde se ke všemu přiznává.“ Faktem je, že účet na Telegramu falešný byl, byl založen už dávno před útokem a s největší pravděpodobností ho založil rodilý Rus, protože byl napsán perfektní ruštinou používanou ruskou mládeží.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.